Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Krzysztof Zanussi o filmach fabularnych
Krzysztof Zanussi o filmach fabularnych
Film fabularny "Fikołek" w reż. Mileny Dutkowskiej
16/11/2020

Filmy fabularne 

ramach sekcji fabularnej zaprezentowanych zostanie pięć filmów fabularnych wyprodukowanych przez studentów Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Kuratorem sekcji jest reżyser, scenarzysta i pedagog Krzysztof Zanussi. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem kuratora, w którym przedstawia te filmy. 

***

W programie sekcji pokazane zostaną krótkometrażowe filmy fabularne realizowane przez młodych filmowców na różnych etapach swojej kariery oraz niekoniecznie ukończone w ostatnim czasie. Są wśród nich zarówno bardzo krótkie formy fabularne, które powstawały na potrzeby zajęć akademickich, jak i filmy dyplomowe studentów reżyserii. 

Zobaczą Państwo następujące krótkometrażowe filmy fabularne: 

„Hi, how are you” w reżyserii Michała Chmielewskiego, opowiadający historię odizolowanego bezrobotnego pięćdziesięciolatka, który podczas poszukiwań swojego zaginionego kota poznaje nastoletnią sąsiadkę. Chmielewskiemu nie tylko udało się zachować jednolitą stylistykę filmu, ale zaangażował również intrygujących aktorów, m.in. Jacka Poniedziałka, Witolda Dębickiego oraz Aleksandrę Justa. „Hi, how are you” swoją premierę miało na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, a film ten stanowi interesującą zapowiedź pełnometrażowej historii. 

„Fikołek” w reżyserii Mileny Dutkowskiej to z kolei krótka historia o aniele stróżu, który przydzielony zostaje do opieki na trzydziestoletnim Adamem. „Fikołek” zdradza pewne powinowactwo z teatrem, a jednocześnie przepełniony jest oryginalnym poczuciem humoru. 

„Nigdy dobrze w reżyserii Pawła Powolnego to znów poważna wypowiedź na płaszczyźnie moralnej o interesującym kontrapunkcie politycznym. Powolny przedstawia widzowi spodziewającą się dziecka parę młodych ludzi, którzy aby zapewnić przyszłemu potomkowi jak najlepsze warunki składają swojemu dziadkowi propozycję niekorzystnej wymiany mieszkania. Ku ich zaskoczeniu dziadek stawia jednak pewien warunek. 

„Też coś dla Ciebie mam” w reżyserii Iwo Kondefera opowiada historię spotkania urodzinowego dwóch kobiet – Ewy i Natalii, które szybko przeradza się dla Ewy w trudną emocjonalnie psychologiczną grę. Film Kondefera to świetnie zagrany, autentyczny dramat o bardzo gęstej fakturze psychologicznej. 

„O chłopcu, który chodził boso” w reżyserii Gracjany Piechuli to jeden z najnowszych filmów wyprodukowanych przez Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w 2020 roku. Pomimo pewnej amorfii w historii stajennego Zbyszka wyczuwalny jest rys oryginalności. Film Piechuli, studentki pierwszego roku reżyserii w Szkole Filmowej, jest bardziej obiecujący aniżeli spełniony, ale z takich obietnic często coś wynika. 

Filmy będzie można zobaczyć TUTAJ

Krzysztof Zanussi, kurator cyklu filmów fabularnych 

Tekst pochodzi  z katalogu XX INTERPRETACJI

 

 

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: