Strona główna / Konkursowe słuchowisko radiowe „Komediant”
Konkursowe słuchowisko radiowe „Komediant”
Słuchowisko1
Środa 25.11.2020 Godz. 12:00 - 12:30

„Komediant” to niewątpliwie jeden z najlepszych dramatów Thomasa Bernharda, do którego wracają ciągle teatry na całym świecie, dając aktorom okazję do stworzenia wielkich kreacji, a reżyserom szansę na zmierzenie się z ironiczną wizją bernhardowskiego teatru, w którego krzywym zwierciadle powraca znane już skądś pytanie o kondycję artysty: kapłan czy błazen? W „Komediancie” aktor Bruscon przybywa do zapyziałej austriackiej miejscowości Utzbach, gdzie – tak jak w kilku sąsiednich mieścinach – ma dać przedstawienie.

Spektakl, w którym oprócz niego biorą udział członkowie jego rodziny, ma odbyć się w sali tanecznej miejscowej gospody. Trupa wystawia sztukę autorstwa samego Bruscona, który jako kosmiczny megaloman uważa się za twórcę na miarę Szekspira. A na dokładkę bohater jest domowym despotą, choć jego pogardliwe uwagi o austriackiej prowincji, nie są pozbawione trafności i poczucia humoru.

Thomas Bernhard (1931 – 1989) – austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Jego proza nazywana jest „największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej”.

Rozmowa z reżyserką, Anną Skuratowicz:

TWÓRCY:

Przekład: Jacek St. Buras
Adaptacja i reżyseria: Anna Skuratowicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Konsultacja muzyczna: Małgorzata Małaszko – Stasiewicz

OBSADA:

Andrzej Seweryn, Mirosław Zbrojewicz, Lidia Sadowa oraz Maria Górna, Piotr Skotnicki, Michał Wdowiak, Michał Zdunik
Na wiolonczeli grał Maciej Kubera

Premiera: 12 marca 2020 r.

O reżyserce:

Anna Skuratowicz – rocznik 1984. Absolwentka wydziału Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydziału Études théâtrales na Uniwersytecie Paris III Sorbonne Nouvelle oraz kursu Reżyserii radiowej w Wajda School. Na co dzień pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jako kierownik działu programowo-literackiego a także jako sekretarz generalny. Pracowała również jako instruktorka teatralna, kuratorka programów edukacyjnych, a także jako asystentka reżysera, tłumaczka i producentka spektakli teatralnych, m. in. przy przedstawieniach reżyserowanych przez Jacquesa Lassalle’a, Lembita Petersona czy Andrzeja Seweryna. Jako reżyserka i autorka scenariuszy spektakli radiowych współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Na swoim koncie ma m.in realizację „Komedianta” Thomasa Bernharda, „Demonów” Ireneusza Iredyńskiego czy „Hioba” Karola Wojtyły.

Anna Skuratowicz

Zobacz również: