„Goście Wieczerzy Pańskiej” w konkursie o Laur Konrada

Trzecią produkcją teatralną, którą będzie można zobaczyć podczas 22. INTERPRETACJI w ramach konkursu o Laur Konrada będzie spektakl „Goście Wieczerzy Pańskiej” w reżyserii Tomasza Fryzła z Nowego Teatru w Warszawie. 

– Ja i mój Bóg żyliśmy w specjalnie zaaranżowanym świecie, w którym wszystko się zgadzało – mówi pastor Tomas Ericsson, bohater „Gości Wieczerzy Pańskiej”. Tamtego świata, jak i Boga, w którego wierzył, już dawno nie ma, a on, trwając w opustoszałej rzeczywistości, konfrontuje się z iluzorycznością swoich dawnych światoobrazów.

Obok konfrontującego się ze swą niewiarą duchownego staje trójka bliźniaczych kondycyjnie postaci. Marta Lundberg, ateistka doświadczona cudem od Boga, w którego nie wierzy. Jonas Persson, pogrążony w depresji mężczyzna, przerażony majaczącą na horyzoncie wizją wojny atomowej. Algot Frövik — cierpiący z powodu choroby kręgosłupa kościelny, który czyta o męce Chrystusa, by przezwyciężyć uporczywą bezsenność.

“Goście Wieczerzy Pańskiej” to opowieść ludziach, którzy kontemplują puste miejsce po nadziei. Medytacja nad kondycją zawieszoną między kiedyś obecną nadzieją, a jej odczuwanym obecnie brakiem. Opowieść o nadziejach skompromitowanych, utraconych. I o tych możliwych, które pozostały jednak niezauważone.

W adaptacji scenariusza Ingmara Bergmana czworo postaci raz jeszcze doświadcza opowiedzianych w filmowym pierwowzorze zdarzeń, by poprzez rozszerzoną wiwisekcję świata i swojego w nim miejsca szukać tego, czego wtedy nie zauważyli. To teatralna opowieść pozostająca w relacji z filmowym pierwowzorem – wędrówka po zapisanych w nim scenach i pejzażach, która daje możliwość wieloperspektywicznego oglądu świata i postaci.

Reżyser Tomasz Fryzeł

Reżyser Tomasz Fryzeł

MEDIA O SPEKTAKLU:

Młody reżyser, skupiając się przede wszystkim na słowie, bez jakichkolwiek podpórek inscenizacyjnych, prowadzi ich tak, że oddychamy niemal razem z nimi i wspólnie przeżywamy ich uniesienia niepojętym żywiołem emocjonalnego związania, z pełnym skupieniem patrzymy na to, jak walczą z tym, co trawi  ich serca i dusze, jak próbują pokonać wstyd, stłumić siłę swych przeżyć czy jak konfliktują się z bliźnimi i z samymi sobą. 

Wiesław Kowalski, Teatr dla Wszystkich

W przedstawieniu Fryzła członkowie obsady nie wcielają się w postaci, ale się im przyglądają, i tak rozumiem ironię tej sztuki: nie jako rodzaj śmieszności, lecz dystansu. Bergman à la Fryzeł dalej jest twórcą poważnym, można nawet rzec: ponurym, jednakże jego opowieść rozgrywa się już gdzie indziej, w innym czasie, w innym miejscu i po innej śmierci. Tekst poddano adaptacji (Piotr Froń), ale bez większych dopisków. Do najbardziej „inwazyjnych” zabiegów na tekście należy włączenie didaskaliów do dialogów bohaterów.

Maciej Stroiński, miesięcznik Teatr

W spektaklu opartym na klasycznym filmie Bergmana, wątki, postaci, traumy, choroby i emocje wypreparowane są z niego i rzucone na pustą, białą scenę, prawie bez scenografii, bez rekwizytów. Na postawie wyświetlanych sugestii można dobudować sobie resztę oprawy. W symbolicznej pustce odbywa się mistrzowski pokaz aktorskiego minimalizmu: spójna, nieliczna obsada cicho rozgrywa kontredans pulsujący napięciem. Może nie ma w tym Boga – jak chciał Bergman – ale jest mnóstwo autentycznego człowieczeństwa.

Przemysław Gulda, guldapoleca

Występują:

Mariusz Bonaszewski
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Andrzej Chyra / Marek Kalita
Wojciech Kalarus

Twórcy:

Tłumaczenie: Alicja Karwas
Reżyseria: Tomasz Fryzeł
Adaptacja i dramaturgia: Piotr Froń
Asystentka dramaturga: Marianna Cieślak
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Nikodem Dybiński
Reżyseria świateł: Klaudyna Schubert
Produkcja: Anna Skała
Identyfikacja graficzna: Studio Hekla

Przedsięwzięcie grantowe „Nowy bez barier”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Premiera: 24 lutego 2023

O reżyserze spektaklu:

Tomasz Fryzeł – ur. 1994 r., absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował literaturę francuską na Université Paris Sorbonne. Wyreżyserował „Ciemności kryją ziemię” na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego (adaptacja: Piotr Froń, Teatr Wybrzeże) „Gości Wieczerzy Pańskiej” Ingmara Bergmana (adaptacja: Piotr Froń, Nowy Teatr w Warszawie), „Tajemniczy ogród” (adaptacja: Mira Mańka, Teatr Łaźnia Nowa) oraz „Milczenie” (tekst: Zuzanna Bojda, Teatr Polski w Bielsku Białej). Debiutował przedstawieniem „Bezpieczne miejsce” (tekst: Piotr Froń, Teatr Łaźnia Nowa), które zostało wyróżnione podczas 14. Festiwalu Boska Komedia oraz w ramach nagrody Debiut TR podczas 10. Forum Młodej Reżyserii, a także zostało pokazane w 12 miejscowościach w ramach programu Teatr Polska.

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach 22. INTERPRETACJI w środę 20 listopada o godz. 18 na Scenie Gliwicka 120 w Katowicach. Bilety można kupić TUTAJ