Ewelina Marciniak jurorką “Interpretacji”

„Radykalnie kobiecy” – tak o teatrze kolejnej przedstawicielki Jury tegorocznych “Interpretacji” napisał magazyn „Theater der Zeit”. Jest nią reżyserka teatralna i operowa Ewelina Marciniak. 

Ewelina Marciniak – studiowała Europeistykę i Teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Reżyserię na Akademii Teatralnej w Krakowie. Od 2008 roku reżyseruje w najważniejszych polskich teatrach, za swoje prace otrzymała liczne nagrody, m.in. w 2016 roku „Paszport Polityki” za rozmach inscenizacyjny oraz eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru.
Oprócz sztuk współczesnych autorów, takich jak Roland Schimmelpfennig, Nis-Momme Stockmann i Elfriede Jelinek, adaptowała na scenę także powieści, m.in. „Portret damy” Henry’ego Jamesa oraz „Mapa i terytorium” Michela Houellebecqa. W swoich inscenizacjach poszukuje nowych form narracyjnych dla tematów politycznych i historycznych, łącząc je z muzyką i choreografią.
W styczniu 2018 roku zadebiutowała w Niemczech „Senem nocy letniej” w Teatrze we Fryburgu Bryzgowijskim. W sezonie 2019/2020 w hamburskim Thalia Theater wyreżyserowała adaptację powieści Szczepana Twardocha „Król” (niem. „Der Boxer”), za co w 2020 roku otrzymała najważniejszą niemiecką nagrodę teatralną DER FAUST. W sezonie 2020/2021 powróciła do Thalia Theater, gdzie zrealizowała niemieckojęzyczną prapremierę „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. W 2022 roku jej inscenizacja “Dziewicy Orleańskiej”, zrealizowana w Teatrze Narodowym w Mannheim, została zaproszona na prestiżowy przegląd najważniejszych niemieckojęzycznych produkcji teatralnych – Theatertreffen w Berlinie. Jej trzecia produkcja w Thalia Theater, „Ifigenia”, znalazła się w programie Festiwalu w Salzburgu. W 2023 roku zrealizowała „Projekt Tove” na podstawie „Trylogii kopenhaskiej” Ditlevsen w Schauspiel Frankfurt oraz „Genialną przyjaciółkę” Eleny Ferrante w Thalia Theater.
W 2021 roku zadebiutowała w operze, inscenizując „Złoto Renu” w Operze w Bernie (Bühnen Bern), gdzie do 2025 roku zrealizuje całą wagnerowską tetralogię „Pierścień Nibelunga”. Adaptacją bestselerowej powieści Ottessy Moshfegh „Mój rok relaksu i odpoczynku” zainaugurowała otwarcie sezonu artystycznego 2024/2025 w Schauspiel Graz. Obecnie we Frankfurcie pracuje nad „Wielkim Gatsbym” według Francisa Scotta Fitzgeralda.

Kolejne ogłoszenia składu Jury wkrótce.