Zapraszamy na spektakl towarzyszący polskiego teatru z Chicago

W piątkowy wieczór, o godz. 18 zapraszamy Państwa do Teatru Korez w Katowicach na wydarzenie towarzyszące 22. INTERPRETACJOM – pokaz spektaklu „Kwartet dla czterech aktorów” Teatru Naszego z Chicago. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem! 

“Dzień dzielę na dwoje. Kiedy budzę się po popołudniowej drzemce, zaczynam nowy dzień. Wyjątkiem jest oczywiście niedziela. Mój tydzień ma trzynaście dni”. – B. Schaeffer

„Kwartet dla czterech aktorów” to spektakl wybitnego dramaturga, muzykologa i kompozytora Bogusława Schaeffera. W tym legendarnym scenariuszu pisanym w formie partytury autor nadał każdej scenie formę niezrealizowanej akcji, w której aktorzy i widzowie mają określony czas na bycie ze sobą TU i TERAZ, ale jak wypełnia się ten „logarytm” akcji, zależy od aktorów-wykonawców. „Kwartet na czterech aktorów” to jeden z tych spektakli, w których aktorzy starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania o istotę muzyki i sztuki, o naszą duchowość, o istnienie jednostki i jedność w wielości. Dialog między ludźmi odbywa się z trudem, a nawet w cudowny sposób.

Występują:

Andrzej Krukowski, Sara Krukowski, Aldona Olchowska, Marta Skowrońska, Lilianna Totten. Wiolonczela: Lilianna Zofia Wośko

Twórcy:

Reżyseria – Andrzej Krukowski i zespół

Wydarzenie to realizowane w ramach projektu: „Teatr polski poza Polską w Polsce” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Współorganizator: Fundacja Pomysłodalnia

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z zespołem.

O spektaklu i teatrze:

(…) Czwórkę postaci, które obserwujemy na scenie, (świetnie pomyślane indywidualności odzwierciedlające dzisiejszą rzeczywistość społeczną – transwestyta czy androgyniczny typ kobiety), jednoczą wspólne działania. Z drugiej zaś strony, dzieli ich morze indywidualnych skłonności, percepcja świata i wygłaszane sądy. Widzimy bardzo wyraźnie brak możności porozumienia oraz ciągłe mieszanie się wypowiedzi na tematy abstrakcyjne, wręcz górnolotne z urywkami zdań o banalnej treści na temat codziennych zdarzeń.
Co tu dużo mówić, widzimy siebie i naszą rzeczywistość fragmentaryczną i pourywaną, którą tworzy nasze stałe zabieganie. Bo choć odczuwamy brak sacrum w naszym życiu i ciągnie nas aby podnieść głowę i sięgnąć wyżej po wartości ponadczasowe, te, które nas uskrzydlają, profanum ciągle wchodzi nam w drogę, ściągając w dół i zmuszając do myślenia o prozaicznych, codziennych zajęciach.

Znawcy twórczości dramatycznej Schaeffera zgodnie twierdzą, że autor pisał dla aktorów, dając im możliwości improwizacji i pole do popisu. Aktorzy Teatru Nasz wykorzystali maksymalnie tę możliwość. Każda z kreacji, poczynając od reżysera spektaklu i aktora, Andrzeja Krukowskiego, przez Sarę Krukowską, Liliannę Totten i Bartosza Kaszę, a na wiolonczelistce – Liliannie Zofii Waśko kończąc, świeci swoim własnym blaskiem. Każda z postaci ma swoje pięć minut, gdzie cała uwaga skupia się na niej. I nie ma tu słabego punktu. Wszystkie rolę są dokładnie dopracowane i po mistrzowsku odegrane.

Uczestniczymy w spektaklu nie do końca pewni co się tu dzieje i co przyniesie następna scena. Nie możemy jednak oderwać oczu od akcji, która toczy się na scenie. Dokładnie tak, jak stojąc przed abstrakcyjnym dziełem sztuki, nie mamy sprecyzowanej odpowiedzi na pytanie co nas w nim pociąga, wiemy jednak, że nam się podoba i chcemy na niego patrzeć.

W „Kwartecie dla czterech aktorów” znajdziemy wiele okazji do śmiechu, będziemy jednak również zmuszeni do myślenia i wytężenia uwagi, aby uchwycić znaczenie i sens tego inteligentnego humoru. (…)

Teatr Nasz odkryłam niedawno (…) zaczął funkcjonować 10 lat temu, jako grupa amatorska. W 2017 roku, pieczę nad nim przejął Andrzej Krukowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pod kierunkiem Krukowskiego, Teatr Nasz wystawił „Bal w Operze” Juliana Tuwima, „Operettę Kicz Gombrowicz” według scenariusza reżysera, spektakl „Muzy Chopina” przygotowany na III Festiwal Chopin in the City organizowany przez Grażynę Auguścik oraz wspomnianą już wyżej “Zemstę – czyli dyskretny urok rodziny” tym razem w reżyserii Ryszarda Gajewskiego-Gębki. Plany Teatru Nasz sięgają wysoko. Myślą o wystawieniu Schulza, Herberta…

Fragment artykułu z „Culture Avenue” z 8 kwietnia 2021 roku autorstwa Małgorzaty Oman

(“Kwartet dla czterech aktorów” wystawiony przez TEATR NASZ z Chicago”).

Na pół godziny przed pokazem w kasie Teatru Korez będzie można nabyć wejściówki na spektakl w cenie 20 zł!