“Kiedy stopnieje śnieg” w konkursie o Laur Konrada

Pierwszym spektaklem konkursowym o Laur Konrada będzie “Kiedy stopnieje śnieg” w reż. Katarzyny Minkowskiej z TR Warszawa. Artystka właśnie otrzymała za ten tytuł Nagrodę im. Konrada Swinarskiego! 

Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz – portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.

Tragedia sprawia, że członkowie rodziny spotykają się w rodzinnym domu. Dla jednych jest to trudny powrót po długiej nieobecności, inni trwają w tym miejscu od dziesięcioleci. Jak rozmawiać o czymś, czego nie da się zaakceptować? Jak nawiązać kontakt z osobą, która teoretycznie jest ci bliska, ale tak niewiele o niej wiesz?

Bohaterowie i bohaterki zmagając się z sytuacją, powołują kolejne i kolejne narracje na jej temat. Cofają się w przeszłość, ingerują w sieci własnych wspomnień. Kładą kolejne warstwy snów i fantazji na trudnej do zniesienia rzeczywistości. Paliwem ich nadziei i koszmarów są strach, bajki, gry wideo i religia. Wewnętrzne światy mieszają się ze sobą, tworząc wir wyobrażeń. Czy zaryzykujesz i dasz mu się porwać, żeby poznać odpowiedź na pytania: kim jesteś, co cię ukształtowało i dlaczego tak bardzo się boisz?

W spektaklu pojawia się temat śmierci samobójczej, w tym samobójstwo nastoletniej osoby, które jest słownie opisane, ale nie jest pokazywane na scenie. Pojawiają się także używki (nadużywanie alkoholu i leków oraz papierosy), używany jest wulgarny język, a w relacjach przejawia się przemoc psychiczna. W materiałach wideo pojawia się wąż i myszy.

Spektakl rekomendowany jest dla osób dorosłych.

Reżyserka Katarzyna Minkowska

Reżyserka Katarzyna Minkowska

MEDIA O SPEKTAKLU:

Kiedy stopnieje śnieg jest jednym z tych (niewielu) spektakli, które długo po wyjściu z teatru siedzą w głowie i nie dają spać, stawiając nam przed oczami nasze własne sytuacje rodzinne i bliskich, choć zapewne nie w tak drastycznych okolicznościach.

Wanda Świątkowska, członkini Komisji Artystycznej 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

W tym spektaklu nie otrzymujemy wszystkich informacji bezpośrednio. Brak tu tradycyjnej ekspozycji. Rodzina nie tłumaczy sobie tego, co wszyscy i tak wiedzą. Trochę można odczytać z półsłówek, gestów, spojrzeń oraz gwałtownie zatrzymanych słów. Także dzięki temu najmocniejszym punktem spektaklu są dialogi – bardzo naturalne, uważne i wnikliwe. Podkreślane przez świetne aktorstwo, wypracowane latami w jednym z najlepszych zespołów teatralnych w Polsce.

Katarzyna Niedurny, Dwutygodnik

Spektakl Katarzyny Minkowskiej podrzuca tropy, wiele kwestii pozostawia jednak otwartych. Chociażby pytanie, czy utarte schematy rodzinne jeszcze działają. Może potrzebujemy redefinicji podstawowej komórki społecznej i nowych odpowiedzi? Może współczesna rodzina to coś innego niż 10, 20, 30 lat temu, ale usilnie udajemy, że wcale nie? Czy utrzymywanie relacji z osobami, które nie dają nam poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia to obowiązek?

Alicja Cembrowska, Teatr dla wszystkich

W „Kiedy stopnieje śnieg” też płyniemy za niby błahymi, codziennymi zdarzeniami, odbieramy emocje wybijające z banalnych pogawędek czy żenujących – i tym bardziej bolesnych – kłótni. Przejmujący finał emocjonalną intensywnością przypomina zaś trochę teatr. Tyle że stawki, o które grają postaci Minkowskiej i Walesiaka są bardziej codzienne, bliższe życiu – co nie znaczy, że mniej dramatyczne. Warto poświęcić im czas.

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

Obsada:

Jan Dravnel – Najmłodszy brat
Izabella Dudziak – Siostra
Magdalena Kuta – Ciotka (matka Kuzynki, siostra Dziadka)
Rafał Maćkowiak – Średni brat
Maria Maj – Babcia
Antonina Marcyniak – Dziewczyna
Aleksandra Popławska – Matka (matka Dziewczyny)
Tomasz Tyndyk – Najstarszy brat (ojciec Dziewczyny)
Justyna Wasilewska – Kuzynka
Mirosław Zbrojewicz – Dziadek

Twórcy:

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Katarzyna Minkowska
Scenariusz, dramaturgia: Tomasz Walesiak
Scenografia: Łukasz Mleczak
Kostiumy: Jola Łobacz
Video: Agata Rucińska
Kompozytor: Wojciech Frycz
Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
Reżyseria światła: Paulina Góral
Operator kamery live, autor zdjęć i wideo do spektaklu: Janusz Szymański
Asystent reżyserki: Wojciech Sobolewski
Inspicjent: Piotr Piotrowicz
Kierowniczka produkcji: Aleksandra Szklarczyk
Asystent kompozytora: Maciej Synowiec

Premiera: 9 lutego 2024

O reżyserce spektaklu: 

Katarzyna Minkowska – reżyserka i scenografka. Pokazywała swoje spektakle na: 7. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (nagroda ZAIKSu), Internationales Festival für Junges Theater FURORE 2018, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie, 8. Forum Młodej Reżyserii (nagroda Debiut TR), 42. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych (2022), Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2022), Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2022), 5. Kieleckim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym (2023), Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2024, 28. Festiwalu Szekspirowskim 2024 w Gdańsku.
Jej wybrane spektakle to: “Judasz. Laboratorium epifanii” (X. Festiwal Nowe Epifanie, TR Warszawa), “STREAM” spektakl duetu Minkowska/Walesiak w TR Warszawa, “Cudzoziemka” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2021), „Mój rok relaksu i odpoczynku” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2022), „Kiedy stopnieje śnieg” w TR Warszawa (2024), “Burza. Regulamin wyspy” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2024)
Wybrane nagrody, które zdobyła: Forum Młodej Reżyserii w Krakowie 2018 – Nagroda Debiut TR, Złoty Yorick 2024 i Nagroda Dziennikarzy dla spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”, Nagroda za reżyserię teatru telewizji na Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2024 za spektakl, „Cudzoziemka”, Wyróżnienie im. Zygmunta Hubnera “Złoty Prolog” 2024 dla twórcy na początku drogi. Jest również stypendystką programu Młoda Polska 2021.
Laureatka Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik „Teatr” dla najlepszego reżysera w sezonie 2023/2024.

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach 22. INTERPRETACJI we wtorek 19 listopada o godz. 17 w Teatrze Śląskim w Katowicach. Bilety można kupić TUTAJ