Jury

Interpretacje

Jury

 

 

Roman Dołżański – krytyk teatralny i felietonista, absolwent Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS. W latach 1995-1998 pracował jako reporter. Od 1998 roku publikuje recenzje teatralne w rosyjskim, niezależnym dzienniku Kommiersant. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu NET (New European Theatre) i zastępcą dyrektora artystycznego moskiewskiego Teatru Narodów. Przewodniczył komisji największego rosyjskiego festiwalu teatralnego „Złota Maska” w Moskwie w latach 2003, 2004 i 2008.

Adam Ferency – aktor teatralny i filmowy, reżyser, absolwent warszawskiej PWST. Debiutował w latach 70. na deskach Teatru Dramatycznego w spektaklu Gustawa Holoubka Karykatury Kisielewskiego. Związany głównie z trzema dużymi scenami warszawskimi – Teatrem na Woli za dyrekcji Tadeusza Łomnickiego, Teatrem Współczesnym kierowanym przez Macieja Englerta oraz Teatrem Dramatycznym, w którym aktor gra od 1994 roku do dziś. Występował w przedstawieniach m.in. Krzysztofa Zaleskiego, Kazimierza Kutza, Macieja Englerta, Piotra Cieplaka, Piotra Cieślaka, Antoniego Libery, Krzysztofa Warlikowskiego i Krystiana Lupy. Z bogatego dorobku teatralnego warto pamiętać jego role w spektaklach m.in. Mistrz i Małgorzata, Wyprawy krzyżowe, Końcówka, Poskromienie złośnicy, Burza, Opowieści afrykańskie, Blackbird. W kinie zasłynął rolami m.in. w Dziecinnych pytaniach Janusza Zaorskiego, Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego, Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego, Kanalii Tomasza Wiszniewskiego czy Pornografii Jana Jakuba Kolskiego. Na koncie ma też wiele nagradzanych kreacji w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Agnieszka Glińska – reżyserka, aktorka, absolwentka Wydziału Aktorskiego i Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST, dyrektorka artystyczna Teatru Studio w latach 2012-2015. Jako reżyserka debiutowała Arlekinadą Rattigana w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Większość spektakli zrealizowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie i Łodzi oraz warszawskich teatrach: Ateneum, Narodowym, Współczesnym, Dramatycznym i Studio. Do głośnych jej przedstawień należą m.in. Korowód Schnitzlera, Bambini di Praga wg Hrabala, Lekkomyślna siostra Perzyńskiego, Mewa i Wiśniowy sad Czechowa, Iluzje Wyrypajewa i Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Masłowskiej. Kilkakrotnie pracowała ze studentami Akademii Teatralnej przygotowując dyplomowe inscenizacje sztuk ulubionych autorów. Wielokrotnie pracowała w Teatrze TV. Ostatnio zadebiutowała również w kinie filmem fabularnym #WSZYSTKO GRA.

Lech Majewski – reżyser filmowy, teatralny i operowy, scenarzysta a także poeta, prozaik i malarz, absolwent łódzkiej PWSFTviT, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Autor powieści Hipnotyzer, twórca cyklu videoartów DiVinities i Krew poety. Jako reżyser filmowy debiutował w latach 70. nowelą filmową Zwiastowanie, stanowiącą jeden z dwóch segmentów filmu Zapowiedź ciszy. Jego teatralny debiut miał miejsce na początku lat 80. w Londynie, gdzie na Tamizie wystawił Odyseję Homera. Swoją pierwszą operę – Ubu Króla Pendereckiego – wyreżyserował w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na początku lat 90. reżyser przeniósł się do Hollywood, gdzie nawiązał współpracę ze studiem Davida Lyncha „Propaganda Films”. W Polsce zasłynął przede wszystkim filmami fabularnymi Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich, Młyn i krzyż oraz Onirica, które wielokrotnie nominowano do rozmaitych nagród filmowych.

Paweł Mykietyn – kompozytor, klarnecista, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Absolwent studiów kompozytorskich w klasie Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. W teatrze debiutował w 1994 roku, opracowując muzykę do przedstawienia Adama Hanuszkiewicza Dozwolone od lat 16-tu. W latach 1997 – 2001 kierownik muzyczny w Teatrze Studio w Warszawie, a od 2008 roku w Nowym Teatrze. Autor muzyki do spektakli Krzysztofa Warlikowskiego, a w przeszłości także do przedstawień Piotra Cieślaka, Pawła Łysaka, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Grzegorza Jarzyny i Zbigniewa Brzozy. Stworzył muzykę filmową m.in. do filmów Małgorzaty Szumowskiej (Ono, 33 sceny z życia, Sponsoring, W imię), Andrzeja Wajdy (Tatarak, Wałęsa. Człowiek z nadziei) i Jerzego Skolimowskiego (Essential Killing i 11 minut). Twórca opery Czarodziejska góra. Laureat Orłów i nagród Festiwalu Filmowego w Gdyni.


 

 

Jury XVII edycji Festiwalu