Tytułem wstępu

Interpretacje

Tytułem wstępu

PRZEMOC. STOP!

int2016_slide

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego pobity w tramwaju, ponieważ rozmawiał po niemiecku. Polak pobity śmiertelnie w Wielkiej Brytanii, bo był Polakiem. Kilkudziesięciu zabitych i rannych w zamachu w Nicei, bo przypadek sprawił, że znaleźli się w niewłaściwym miejscu i czasie. Policjanci zastrzeleni przez snajpera w Dallas, kilkadziesiąt ofiar zamachu terrorystycznego w Paryżu, zamach w Brukseli, dzieci ginące każdego dnia w Syrii – z zamordowanymi zasypiamy i budzimy się do życia.

Co sprawia, że z dnia na dzień stajemy się coraz brutalniejsi? Jak rodzi się przemoc? Czy każdy nosi w sobie gen mordu? Niepokój o losy Europy, świata i nas ludzi, a także próby pokazania jak blisko jest od człowieczeństwa do bestialstwa wyczytać można w wielu premierowych spektaklach tego sezonu.

Nie ma czasów nieludzkich. Każde czasy są dziełem ludzi. Ludzie ludziom są zdolni zgotować najgorszy los. Wsłuchujmy się w ostrzeżenia twórców, przyglądajmy się mechanizmom, które obnażają w swoich spektaklach. Nie dopuśćmy, by nasze życie stało się poligonem dla dramatycznych doświadczeń.

Katarzyna Janowska

Dyrektor Artystyczna Festiwalu