Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Spektakl Krystiana Lupy zapowie „Interpretacje”
Spektakl Krystiana Lupy zapowie „Interpretacje”
Krystian Lupa, fot. N. Kabanow
07/10/2020

Spektakl „Capri – wyspa uciekinierów” z Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii, adaptacji i scenografii Krystiana Lupy zostanie pokazany publiczności za pomocą streamingu online w internecie. Będzie zapowiedzią 20. „Interpretacji”.

„Rzadko zdarzają się w teatrze przedstawienia wybitne. „Capri – wyspa uciekinierów” to nie tylko fascynujące, przepiękne plastycznie, ale przede wszystkim mądre przedstawienie. Artysta więcej widzi, bo więcej czuje, intuicje najwybitniejszych przeważnie się sprawdzały, choć czasem paradoksalnie. Poruszająca wizja Krystiana Lupy ‒ autora scenariusza, reżysera i scenografa ‒ miesza rzeczywistość z fantazją, literaturę z faktami, pamięć z wyobraźnią. Jest tak intensywna, że nie czuje się sześciu godzin spędzonych w fotelu, ciało poddaje się jej bez protestu, a głowa pozostaje gotowa na więcej. (…). Spektakl stawia wiele pytań i daje nieoczywiste odpowiedzi. W tym jego siła”. Tak o spektaklu Krystiana Lupy pisze Elżbieta Baniewicz w miesięczniku „Twórczość”.

„Capri – wyspa uciekinierów”, fot. N. Kabanow

Z kolei Tomasz Domagała na swoim blogu notuje: „Spektakl jest arcydziełem teatru – to wielopoziomowe Camposanto, na którego ścianach wymalowano przejmujące freski, poświęcone Curzio Malapartemu i katastrofie, która stała się udziałem jego samego i świata wokół niego. Gdy się jednak człowiek przyjrzy im uważniej, dostrzeże, że zostały namalowane na zdjęciach współczesności, na jakichś pozostałościach kolejnej wystawy wordpress foto. Ta swoista mozaika zaczyna fascynować, urzekać, kusi, by coraz mocniej zagłębić się w nałożony na siebie labirynt znaczeń. (…). Wszystko w tym spektaklu jest znakomite”.

„Capri – wyspa uciekinierów”, fot. N. Kabanow

Takie oto impresje o swoim spektaklu snuje sam jego twórca, Krystian Lupa:

Imperator Tyberiusz, Jezus Chrystus…
Jean Luc Godard, Fritz Lang, Brigitte Bardot – Le mépris. Tu Jean Luc Godard kazał w swoim filmie „Pogarda” kręcić sceny ze swojej upartej wizji Odysei, na tarasie Casa Malaparte miał Odyseusz w ostatnim ujęciu filmu zobaczyć ojczystą Itakę. Ponieważ jednak śmierć producenta przerwała tę podróż, podróż Odyseusza, podróż Fritza Langa, podróż Jean Luc Godarda – Odys zostaje w tym domu razem z filmową ekipą…
Tu, w pomieszaniu, w syntezie czasów, spotykają się wszyscy…
Wyspa i dom na wyspie. Azyl, schronienie. Uciekamy przed monstrum Europy. Przed państwem, przed religią, przed dyktaturą, przed demokracją, przed Potworem Homo Christianis, przed wojną…
Dom Malapartego, Villa Tiberius, Casa san Michele…
Na zewnątrz trwa nieokreślona wojna, nie wiadomo, czy to jest pierwsza, druga, czy trzecia wojna światowa wynikła z szaleństwa współczesnego człowieka, pychy twórców polityczno-społecznych ustrojów, marzycieli LUDZKIEGO RAJU, FILOZOFUJĄCYCH ZBRODNIARZY I FANTASTÓW, narkomanów władzy…. Reformatorów kultury, i tak dalej…

Ten dom jest więzieniem…
Ten dom jest schronem…
Ten dom jest Archetypem DOMU.
TEN DOM JEST TAJEMNICĄ.
Ten dom jest jaskinią artysty…
TEN DOM JEST MIEJSCEM SEANSU SPIRYTYSTYCZNEGO, SPOTKANIA UPIORÓW…
TEN DOM JEST MIEJSCEM SEANSU SPIRYTYSTYCZNEGO MARZYCIELI NOWEGO CZŁOWIEKA…

„Capri – wyspa uciekinierów”, fot. N. Kabanow

Krystian Lupa – Reżyser teatralny, scenograf, grafik, dramaturg, tłumacz oraz profesor sztuki teatralnej. Jeden z nawybitniejszych reżyserów teatralnych w Polsce.
Studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Od początku swojej pracy reżyserskiej związany był z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze i ze Starym Teatrem w Krakowie, który od 1980 roku stał się najczęstszym miejscem jego pracy. Pracował tam do 2013 roku (z przerwą w latach 1998-2000, kiedy pracowal w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie wrócił też na sezon 2013-14).
Wyreżyserował takie wybitne spektakle jak m.in.: Nadobnisie i koczkodany (1978), Matka (1979), Kolacja (1980), Pragmatyści (1981), Maciej Korbowa i Bellatrix (1986) w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz: Miasto snu (1985), Marzyciele (1988), Bracia Karamazow (1990), Malte (1991), Kalkwerk (1992), Lunatycy. Esch czyli anarchia (1995), Prezydentki (1999), Bracia karamazow (1999), Mistrz i Małgorzata (2002), Zaratustra (2005) czy Factory 2 (2008) w krakowskim Starym Teatrze.
Pracował także w innych teatrach m.in. w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu.
W Teatrze Dramatycznym w Warszawie przygotował m.in. adaptację powieści Thomasa Bernharda Auslöschung – Wymazywanie (2001), a w 2009 rozpoczął pracę nad tryptykiem Persona.Tryptyk. Pierwsza część Persona.Marilyn (2009) poświęcona została Marilyn Monroe, druga – Persona.Ciało Simone – Simone Weil (2010).
W TR Warszawa reżyser pracował nad premierą Stosunków Klary (2003) oraz Miasta snu (2012), w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie zrealizował spektakl Maciej Korbowa i Bellatrix (2015), w Teatrze Polskim we Wrocławiu – Kuszenie cichej Weroniki (2009), Poczekalnię.0 (2011) i Wycinkę (2014), a w Nowym Teatrze w Warszawie – Proces (2017).
„Capri – wyspę uciekinierów” Krystian Lupa zrealizował w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pokazy „work in progress” (część I aktu i II akt) odbyły się 15 i 16 czerwca 2019 r. Prapremiera spektaklu- 19 października 2019 r.
Za granicą zrealiował m.in. takie spektakle jak Końcówka (2010, Madryt), Poczekalnia (Lozanna, 2011) i Czajka (2007, Sankt Petersburg).
Krystian Lupa jest laureatem wielu nagród, odznaczeń, wyróżnień w Polsce i za granicą.
Jest m.in. laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego (1988 r.) i Nagrody im. Leona Schillera (1992 r.), czy Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie teatru (1998 r.). W 2000 roku został odznaczony austriackim Krzyżem Honorowym Nauki i Sztuki I klasy za działalność na polu kultury. W 2003 roku wręczono mu Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w roku 2002. W 2009 roku dostał Paszport Polityki za rok 2008 w kategorii „Kreator kultury”.
Również w 2009 roku otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę Teatralną (Rzym).
W 2017 roku dostał nagrodę francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca dla najlepszego przedstawienia zagranicznego („Plac Bohaterów”), oraz za najlepszą książkę poświęconą teatrowi (K. Lupa „Utopia. Lettres aux acteurs”).
Był też nagradzany m.in. w Austrii, Moskwie czy Belgradzie.

Spektakl „Capri – wyspa uciekinierów” z Teatru Powszechnego będzie pokazany online na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu – w sobotę, 21 listopada. Sprzedaż biletów na ten pokaz rozpocznie się już wkrótce.

Więcej o spektaklu TUTAJ

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: