Strona główna / Spektakle konkursowe o Laur Konrada / „Maszyna”, reż. Jagoda Szelc – Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy
„Maszyna”, reż. Jagoda Szelc – Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy

24/11/2022g.19:00

MDK Bogucice-Zawodzie - sala widowiskowa, ul. Markiefki 44 Kup bilet
04/11/2020
Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie. Można się nią zachwycać. Można w nią grać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Więc czemu bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami?
Maszyna naświetla dźwiękiem. Niedawno odkryto, że jeśli przez określony czas będzie się naświetlać kogoś konkretną długością fali dźwiękowej oraz wibracją tej fali, to nastąpią modyfikacje zachowań, a dalszej kolejności: kolonizowanie myśli. Proces ten przebiega poprzez przyuczanie, zapewnianie, wytwarzanie odruchów, przycinanie, przyzwalanie, ocenianie, powtarzanie, zaniechanie.

Dobrze jest nie wychylać się za bardzo – zmniejszamy wtedy ryzyko zakłóceń. Budowanie więzi także mu nie służy. Skuteczne oswojenie do konkretnych społecznych ról daje natomiast pewność, że porządek społeczny i ekonomiczny pozostanie nienaruszony, a my spełnimy swoje zadania.
W “Maszynie” materializują są najdrobniejsze procesy lonżowania myśli, rozpięte między czułością a torturą. Działają według określonych procedur, ale ich temperatura i kierunek zmieniają się zależnie od płci, wieku, klasy społecznej i ekonomicznej – a przede wszystkim w zależności od tego, co usłyszysz. W każdej odsłonie doświadczamy więc tylko wycinka możliwości Maszyny.

reżyseria Jagoda Szelc
dramaturgia Marta Keil
scenariusz Jagoda Szelc i Marta Keil we współpracy z zespołem aktorskim
światła i wizualizacje Przemysław Brynkiewicz
scenografia Natalia Giza
kostiumy Maja Skrzypek
muzyka Teoniki Rożynek
konsultacja choreograficzna Agnieszka Kryst
montaż video Anna Garncarczyk
inspicjent/ asystent reżysera Adam Pakieła
charakteryzacja Adriana Klemenska, Michał Boroń
występują: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski/ Jakub Ulewicz
specjalne podziękowania InSzPer, Jakub Momro, Karolina Grzywnowicz
Premiera: 29 maja 2021
Czas trwania: 75 minut
Spektakl zostanie zaprezentowany w czwartek, 24 listopada o godz. 19  w sali widowiskowej MDK Katowice- Bogucice, ul. Markiewki 44.
Bilety dostępne są TUTAJ
Więcej o spektaklu na stronie Teatru
Kategoria: Spektakle konkursowe o Laur Konrada

Zobacz również: