Strona główna / Wydarzenia naukowe / Wykład Marcina Napiórkowskiego
Wykład Marcina Napiórkowskiego

15/11/2018g.16:00

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. św. Pawła 3, (sala projekcyjna)

Wstęp wolny

05/09/2018

Wykład dr hab. Marcina Napiórkowskiego (Uniwersytet Warszawski); „Kto się czai za kulisami? Metafory teatru w polityce, kulturze popularnej i teoriach spiskowych”.

O wykładzie mówi dr hab. Marcin Napiórkowski:

Metafora świata jako teatru, który ma swoje kulisy, scenę, aktorów i widzów, inspirowała myślicieli i literatów od starożytnych stoików po Guy Deborda i Ervinga Goffmana. Jeżeli każda wielka idea ma swój cień, to cieniem toposu Theatrum Mundi okazałyby się teorie spiskowe. Ich twórcy (często anonimowi) i zwolennicy (bardzo zróżnicowani) wizję rzeczywistości społecznej jako spektaklu traktują bardzo dosłownie. W zasadzie każde wydarzenie może się okazać oszustwem, symulacją czy medialną ustawką. Współcześni tropiciele spisków uwielbiają odkrywać, że ta lub inna ofiara zamachu czy świadek opowiadający o wydarzeniach w telewizji jest tylko podstawionym aktorem, a powierzchnia Księżyca, po której stąpali astronauci, to starannie wykonana scenografia. Niewtajemniczeni w arkana spiskowej wizji dziejów są w tym teatrze jedynie widzami, a niektórzy wręcz marionetkami. Najważniejsze pytanie, na które starają się odpowiedzieć teoretycy spisków spod wszystkich długości i szerokości geograficznych jest jednak jedno. Kto za tym stoi? Kto ukrywa się w cieniu kulis, kto pociąga za sznurki, dba o realizację scenariusza…? Kto reżyseruje nasze życie?

Kategoria: Wydarzenia naukowe

Zobacz również: