Strona główna / Spektakle konkursowe o Laur Konrada / „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy”, reż. Damian Josef Neć – Teatr Żydowski w Warszawie
„Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy”, reż. Damian Josef Neć – Teatr Żydowski w Warszawie

25/11/2022g.18:00

25/11/2022g.20:30

Katowice Miasto Ogrodów - sala 211 Kup bilet
04/11/2020
Pierwsza premiera „Burzy” w jidysz miała miejsce w Łodzi w 1938 roku w Folks Un Jungt Theater, w 1939 roku grana była dla publiczności warszawskiej. Zarówno przez krytyków żydowskich, jak i polskich okrzyknięta została sukcesem teatru żydowskiego w Polsce. Sukcesem, który napawa optymizmem i wiarą we wspólny polsko-żydowski świat, mimo rozgrywających się poza sceną coraz bardziej antysemickich aktów, rosnących w siłę faszystów.
Słowa Kalibana – „gdy spalisz jego książki, straci on całą swą władzę”, który w inscenizacji Schillera był symbolem nowego barbarzyństwa, dzisiaj brzmią jak zapowiedź Zagłady. Po okropieństwach II Wojny Światowej i Holokaustu nigdy nie wrócono w Polsce do idei wystawiania Szekspira w jidysz.

W spektaklu oprócz „Burzy” Szekspira w przekładzie na język jidysz Yosefa Goldberga znajdą się również fragmenty Archiwum Ringelbluma oraz „Lamentacji Jeremiasza” i „Pieśni nad Pieśniami”.
82 lata po łódzkiej premierze „Burzy” jesteśmy ciekawi, jak wybrzmi ona w podzielonej wewnętrznymi sporami Polsce, czy jidysz stanie się meta przestrogą przed demonami powtarzającej się historii?
Reżyseria, scenariusz i dramaturgia: Damian Josef Neć
Scenografia, kostiumy, wizualizacje: Maciej Czuchryta i Marta Wieczorek
Muzyka: Sławomir Kupczak
Przystosowanie scenariusza jidysz i transliteracja: Aleksandra Król

Obsada:
Prospero: Henryk Rajfer
Ariel/ Ferdynand: Jerzy Walczak
Miranda: Wanda Siemaszko
Sebastiano: Barbara Szeliga
Trinkulo: Joanna Przybyłowska
Antonio: Marek Węglarski
Kaliban: Marcin Błaszak

Premiera: 03.10.2020
Czas trwania: 60 minut
Spektakl zostanie zaprezentowany w piątek, 25 listopada dwukrotnie – o godz. 18:00 i godz. 20:30 w sali kameralnej 211 instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Bilety dostępne są TUTAJ
Więcej o spektaklu na stronie Teatru 
Kategoria: Spektakle konkursowe o Laur Konrada

Zobacz również: