Dyrektor artystyczny: Ingmar Villqist

                                                                Ingmar Villqist

Ingmar Villqist – historyk sztuki, dramatopisarz, scenarzysta, reżyser teatralny, filmowy, Teatru Polskiego Radia i nauczyciel akademicki. Urodzony w Chorzowie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1989 r. został dyrektorem artystycznym Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach. Współpracował jako krytyk sztuki z pismami artystycznymi. W 1994 r. został wicedyrektorem Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Od sezonu 2000/2001 do 2005/2006 był etatowym reżyserem w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 2008-2010 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni. Od 2004 r. wykładowca na kierunku „reżyseria filmowa i realizacja obrazu”, na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2016 r. wykłada dramatopisarstwo i pisanie scenariuszy filmowych na kierunku „sztuka pisania” na Wydziale Filologicznym – w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1995 r. zadebiutował jako dramatopisarz jednoaktówką „Kostka smalcu z bakaliami”. W 1998 r. założył nieinstytucjonalny Teatr Kriket z Królewskiej Huty, w którym wystawił i wyreżyserował swoje sztuki. Jest najczęściej wystawianym polskim dramatopisarzem za granicą w ostatnich latach. Pełna biografia TUTAJ

Koordynator: Dariusz Wiktorowicz

Dariusz Wiktorowicz

Dariusz Wiktorowicz – aktor teatralny i telewizyjny, reżyser, menadżer kultury. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. W latach 1988–1993, 1998–2000, 2001–2005 występował w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, w latach 1993–1998 w Teatrze Studyjnym ’83 w Łodzi. W sezonach 1995/1996 i 2000/2001 był także aktorem w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi. Współpracował również z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W latach 2005-20013 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.  Od 2014 roku jest koordynatorem projektów teatralnych i artystycznych w Instytucji im. Krystyny Bochenek -Katowice Miasto Ogrodów. Obecnie występuje na deskach Teatru Żelaznego w Katowicach-Piotrowicach, Teatrze Bez Sceny w Katowicach i w spektaklach Agencji Artystycznej „Kandyd 2”.

Kurator wydawnictw festiwalowych: Waldemar Szymczyk

Waldemar Szymczyk

Waldemar Szymczyk – absolwent socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Jeszcze w trakcie studiów, w 1989 roku, zaczął pracować w „Gazecie Wyborczej”. Przeszedł wszystkie szczeble pracy dziennikarskiej – od reportera miejskiego po zastępcę redaktora naczelnego katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, której był współzałożycielem. Jako publicysta, współpracował z Radiem TOP, TVP Katowice, portalem Silesion. Od 2015 r. jest członkiem Rady Redakcyjnej kwartalnika „Fabryka Silesia”. Przez kilkanaście lat uczył dziennikarstwa i public relations w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Od 2012 roku pracuje w agencji Imago Public Relations, gdzie jest dyrektorem wydawniczym.

Materiały video: Maciej Przybylski, Patrycja Sawicka, Magdalena Synoradzka 

Patrycja Sawicka

Patrycja Sawicka – absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, animacji społeczno-kulturalnej i pedagogiki mediów. Współpracowała m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Polskim Radiem czy teatrami: stołecznym Dramatycznym, Teatrem Ateneum czy Teatrem na Woli.  Przeprowadzała wywiady z ważnymi twórcami polskich scen teatralnych. W 2015 r. debiutowała na deskach Teatru Ósmego Dnia, wystawiając i reżyserując swój społecznie zaangażowany dramat „Simy na stażu”. Od 2016 r. tworzy kanał na YouTube, gdzie rozmawia z aktorami o ich pracy i tworzy krótkie formy wizualne. Na co dzień współpracuje z instytucjami kultury i branżą eventową.

Magdalena Synoradzka

Magdalena Synoradzka – Studentka Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Biuro Festiwalowe: Ludwika Mozgol

Ludwika Mozgol

Ludwika Mozgoł – studentka iranistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz kognitywistyki na Uniwersytecie Śląskim.

Kurator konkursu spektakli telewizyjnych i rejestracji spektakli mistrzowskich: Wojciech Majcherek
Kurator konkursu słuchowisk Teatru Polskiego Radia i cyklu Polonia Restituta: Janusz Kukuła
Kurator cyklu filmów fabularnych: Michał Rosa
Kuratorzy cyklu filmów dokumentalnych: Andrzej Fidyk, Beata Dzianowicz
Kurator cyklu wydarzeń naukowych: Miłosz Markiewicz
Rzecznik prasowy: Łukasz Kałębasiak
Identyfikacja wizualna: Marian Oslislo
Komisja selekcyjna: Ingmar Villqist, Roman Pawłowski, Wojciech Majcherek
Dyrektor Instytucji im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów: Piotr Zaczkowski

Gazeta Festiwalowa
Redakcja gazety: Ingmar Villqist, Waldemar Szymczyk

Zespół:
Agnieszka Markowska – wywiady
Agata Kędzia, Anna Duda, Filip Jałowiecki – sekcja teatralna
Karolina Kostyra – film fabularny
Magdalena Synoradzka – film dokumentalny
Janusz Łastowiecki – słuchowiska konkursowe
Agata Rudzińska – realizacje telewizyjne spektakli

                                                           Agnieszka Markowska

Agnieszka Markowska – rocznik ’91. Doktorantka w Zakładzie Kultury Literackiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się przede wszystkim literaturą non-fiction (biografie, dzienniki, listy, reportaże), ale zrobiła wyjątek dla twórczości Jana Józefa Szczepańskiego. Lubi czarną kawę, jazz i Drugi Program Polskiego Radia.

                                                                 Karolina Kostyra

Karolina Kostyra – kinofilka na pełny etat, a po godzinach doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Interesuje się historią i poetyką kina oraz szeroko rozumianą kulturą młodzieżową. Wyróżniona w XXII Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Autorka książki Wiosenna bujność traw. Obrazy przyrody w filmach o dorastaniu.

                                                           Janusz Łastowiecki

Janusz Łastowiecki – rocznik 87. Doktor nauk humanistycznych. Krytyk radiowy i teatralny. Autor dysertacji Specyfika odbioru słuchowiska radiowego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu teorii radia artystycznego. Na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzi zajęcia z wiedzy o teatrze radiowym, filmie współczesnym i najnowszej literatury polskiej. Publikuje prace naukowe i krytyczne w czasopismach: „Twórczość”, „Konteksty Kultury”, „Teatr”, „Pro Libris”, „Muzyka”, „Tekstualia”, „Fraza”. Na bieżąco komentuje wydarzenia teatralne i słuchowiskowe na portalach: „E-teatr”, „Dziennik teatralny”, „Teatr Polskiego Radia”. Współprowadzi na antenie Radia Zachód „Niedzielę z Muzami”. Zachowuje głosy ludzkie (autor „Mapy Głosów” – projektu dokumentującego historię mówioną środowiska kulturalnego regionu lubuskiego) i nieustannie śledzi szlaki polskiej muzyki alternatywnej. Kierownik literacki Lubuskiego Teatru.