Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Laureat konkursu spektakli telewizyjnych: Filip Gieldon
Laureat konkursu spektakli telewizyjnych: Filip Gieldon
Filip Gieldon
02/12/2020

Laureatem konkursu na najlepszy spektakl telewizyjny został Filip Gieldon. Nagrodę w wysokości 7 tys. odebrał za spektakl „Kasie” zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka

***

Zwycięzcę konkursu wybrało jury w składzie: Krystyna Doktorowicz, Wojciech Majcherek i Ingmar Villqist.

Filip Gieldon

Urodził się w 1983 roku w Sztokholmie. W wieku 26 lat powrócił do kraju swoich rodziców i podjął studia na Wydziale Reżyserii PWSTTviF w Łodzi (dyplom 2015). Reżyser i scenarzysta kilkunastu etiud, dokumentów i krótkich filmów fabularnych, m.in. Pocałunek (pokazany na ponad 100 festiwalach na całym świecie, otrzymał ponad 20 nagród), Luna (Nagroda za reżyserię na FPFF w Gdyni w konkursie Młodego Kina), Egzamin dojrzałości. Równolegle z twórczością filmową rozwija działalność teatralną. Reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach (Antygona w Nowym Jorku, 2016) i Teatrze Bagatela w Krakowie (Szklana menażeria, 2018).

„Kasie”

To spektakl Teatru Telewizji zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka.

To pełna absurdalnego humoru opowieść o niezgodzie na banał i szarość codziennego życia. Kasia, młoda żona i matka, buntuje się przeciw narzuconej jej przez okoliczności roli „kury domowej”. Dzięki swej wybujałej wyobraźni powołuje do życia inne Kasie, obsadzając siebie w rolach życiowych – jej zdaniem – bardziej kolorowych, ciekawszych, niosących ze sobą silne emocje i możliwość przeżycia intrygujących przygód.

Fantazjuje, stawiając się w sytuacjach czasami niebezpiecznych, czy wręcz groźnych, ale z pewnością nie tak nudnych, jak jej codzienna egzystencja. A ponieważ pożywkę dla jej wyobraźni stanowią zdarzenia i sytuacje kreowane przez kino popularne – spektakl pełen jest obrazowych odniesień, czy wręcz aluzji do filmowych konwencji, gatunków, czasami nawet ujęć nasuwających skojarzenia z filmami Tarantino, czy „czarnym kryminałem”. Reżyser mnoży absurdalne sytuacje i gagi, zaburza tradycyjną narrację, budując intrygującą i atrakcyjną dla widza strukturę „fantazji w fantazji”.

„Kasie”

Metryka zwycięskiego spektaklu 

TWÓRCY:

Reżyseria: Filip Gieldon

Zdjęcia: Szymon Kluz

OBSADA:

Agnieszka Skrzypczak, Mateusz Znaniecki, Kaja Walden, Rafał Mohr

Czas trwania: 49’

Spektakl uhonorowany został nagrodą publiczności oraz nagrodami za scenografię, muzykę i drugoplanową rolę aktorską (Kaja Walden) na Teatroteka Fest 2020.

Rozmowę z reżyserem powstała z okazji Festiwalu można zobaczyć tutaj:

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: