Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Kto się czai za kulisami? Wykład dr. hab. Marcina Napiórkowskiego
Kto się czai za kulisami? Wykład dr. hab. Marcina Napiórkowskiego
3 sierpnia 2017 Warszawa, dr hab. Marcin Napiórkowski (1985) – semiotyk kultury; zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Absolwent kulturoznawstwa (IKP UW, 2006) oraz socjologii (ISNS UW, 2008), doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii (IFIS PAN, 2010), w roku 2013–2014 odbył staż podoktorski na University of Virginia. W roku 2015 uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych (kulturoznawstwo). fot. Mikolaj Starzynski www.mikolajstarzynski.pl
15/11/2018

Dziś po południu (godz. 16) zapraszamy na wykład dr. hab. Marcina Napiórkowskiego (Uniwersytet Warszawski) pod tytułem „Kto się czai za kulisami? Metafory teatru w polityce, kulturze popularnej i teoriach spiskowych”. Miejsce: Wydział Radia i telewizji UŚ w Katowicach, ul. św. Pawła 3. WSTĘP WOLNY.

Tak o swoim wystąpieniu mówi dr hab. Marcin Napiórkowski:

„Metafora świata jako teatru, który ma swoje kulisy, scenę, aktorów i widzów, inspirowała myślicieli i literatów od starożytnych stoików po Guy Deborda i Ervinga Goffmana. Jeżeli każda wielka idea ma swój cień, to cieniem toposu Theatrum Mundi okazałyby się teorie spiskowe. Ich twórcy (często anonimowi) i zwolennicy (bardzo zróżnicowani) wizję rzeczywistości społecznej jako spektaklu traktują bardzo dosłownie. W zasadzie każde wydarzenie może się okazać oszustwem, symulacją czy medialną ustawką. Współcześni tropiciele spisków uwielbiają odkrywać, że ta lub inna ofiara zamachu czy świadek opowiadający o wydarzeniach w telewizji jest tylko podstawionym aktorem, a powierzchnia Księżyca, po której stąpali astronauci, to starannie wykonana scenografia. Niewtajemniczeni w arkana spiskowej wizji dziejów są w tym teatrze jedynie widzami, a niektórzy wręcz marionetkami. Najważniejsze pytanie, na które starają się odpowiedzieć teoretycy spisków spod wszystkich długości i szerokości geograficznych jest jednak jedno. Kto za tym stoi? Kto ukrywa się w cieniu kulis, kto pociąga za sznurki, dba o realizację scenariusza…? Kto reżyseruje nasze życie?”.

Polecamy też FanPage na FB prowadzony przez Marcina Napiórkowskiego TUTAJ

 

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: