Kartka z kalendarza – 1999 rok

Interpretacje

Kartka z kalendarza – 1999 rok

Kartki z kalendarza ciąg dalszy, czyli przed nami 1999 rok, kiedy to miała miejsce II edycja Festiwalu Interpretacje.

W tym roku w jury festiwalu zasiadają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Erwin Axer, Maciej Englert, Jerzy Grzegorzewski, Stanisław Radwan i Jacek Weksler.

W części konkursowej znalazły się spektakle m.in. Grzegorza Jarzyny, Pawła Miskiewicza i Agnieszki Glińskiej. W sumie – podobnie jak rok wcześniej – o Laur Konrada walczy 10 przedstawień: 5 telewizyjnych i 5 żywego planu.

W programie nie zabrakło oczywiście spektakl mistrzowskich. Tym razem są to „Sędziowie” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego z Teatru Narodowego z Warszawy oraz „Tango” zrealizowane w warszawskim Teatrze Współczesnym przez Macieja Englerta.

Festiwalowi towarzyszy wystawa „Konrad Swinarski – Szkice i Katowice – Nowa Kolekcja Muzeum Historii Katowic”. Eksponaty na tę wystawę zakupiło miasto Katowice od wdowy po artyście, Barbary Swinarskiej, która została zaproszona do Katowic w czasie festiwalu.

Laur Konrada otrzymał Grzegorz Jarzyna za spektakle „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Starym Teatrze w Krakowie oraz „Historie” zrealizowane w Teatrze Telewizji.

Z recenzji:

– „Ten młody twórca ma za sobą zaledwie trzy realizacje. Sam był ogromnie zaskoczony. Swoją nagrodę dedykował wszystkim ludziom teatru, z którymi pracował.” – pisała Dorota Mrówka w „Gazecie Wyborczej Katowice”.

 

Teatr TV - Historia teatr - rez. Grzegorz Jarzyna Horst Leszczuk  1999 r. wyk. Magdalena Cielecka Aleksandra Konieczna Jan Frycz Krzysztof Globisz Halina Rosiakowna

                      Teatr TV – “Historia” – reż. Grzegorz Jarzyna