Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Jędrzej Piaskowski uczestnikiem konkursu głównego
Jędrzej Piaskowski uczestnikiem konkursu głównego
Fot. W. Sobolewski
08/10/2020

Jędrzej Piaskowski to reżyser, którego spektakl będzie walczył w konkursie głównym o Laur Konrada podczas 20. edycji Festiwalu „Interpretacje” 2020 online.

Biogram twórcy:

Jędrzej Piaskowski (ur. 1988 w Warszawie) – reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studiował też Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (2007-2012), obecnie jest także studentem Katedry Malarstwa na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach.
Jest m.in. laureatem V Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (2015) gdzie za spektakl „Versus” z Teatru Nowego w Poznaniu zdobył Nagrodę Główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego spektakl „Puppenhaus. Kuracja” na podstawie tekstu Magdy Fertacz zrealizowany w sezonie 2016/17 w TR Warszawa zdobył grand prix na 13. edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni, oraz znalazł się w finale 24. edycji Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Został też zakwalifikowany do konkursu głównego o Laur Konrada podczas 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach w 2018 r.
Obecnie stale współpracuje z dramaturgiem Hubertem Sulimą, z którym pracował przy spektaklach: „Raj. Tutorial” (Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2017), „Dawid jedzie do Izraela” (TR Warszawa i Muzeum Polin, 2018), „Trzy siostry” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 2018), „Jezus” (Nowy Teatr w Warszawie, 2019), „Historia naturalna” (Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, 2019), „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 2020), oraz przy miniserialu online „Pamiętnik Przetrwania” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 2020).
Piaskowski reżyserował już na czołowych polskich scenach, a jego spektakle są prezentowane na festiwalach krajowych i zagranicznych; jest też doceniany przez krytykę i publiczność za oryginalność, odwagę i konsekwencję w poszukiwaniu własnego języka teatralnego.

W konkursie o Laur Konrada widzowie zobaczą spektakl „Jezus”, który Jędrzej Piaskowski wyreżyserował w Nowym Teatrze w Warszawie.

Więcej o spektaklu wkrótce.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: