Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Jan Hussakowski – laureat 21. Festiwalu „Interpretacje” 2022
Jan Hussakowski – laureat 21. Festiwalu „Interpretacje” 2022
Fot. A. Ławrywianiec
27/11/2022

Jan Hussakowski otrzymał nagrodę w towarzyszącym 21. INTERPRERTACJOM 2022  konkursie na reżyserię najlepszego słuchowiska Teatru Polskiego Radia za wyreżyserowanie słuchowiska „Samobójstwo samotności”. Prezentujemy sylwetkę i dokonania laureata.

Jan Hussakowski ukończył Wydział Aktorski PWST filii we Wrocławiu. W czasie studiów był związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, gdzie debiutował w spektaklu „Mauzer” Heinera Mullera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Po zdobyciu dyplomu aktorskiego dostał się na Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Debiutował spektaklem „Jakoś to będzie. Spektakl o robotach” na podstawie twórczości algorytmów komputerowych (dramaturgia Hubert Sulima) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Następnie pomagał reżysersko przy inicjatywie aktorskiej „Józef i Maria” Petera Turriniego w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Reżyserował również „Hipnotyzera” Wasilija Sigariewa w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, „Wzór na pole trójkąta” Michała Zdunika w Teatrze Nowym w Słupsku czy np. „Pornografię” Witolda Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Radomiu, na stworzenie której wcześniej wygrał konkurs dla młodych reżyserów na eksplikację reżyserską.

Za spektakl „Reality Show(s) Kabaret o rzeczach strasznych” Przemysława Pilarskiego w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu otrzymał z kolei nagrodę na festiwalu m-teatr w Koszalinie 2019. Był również asystentem Eimuntasa Nekrosiusa przy jego „Ślubie” Witolda Gombrowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Mariusza Trelińskiego przy „Halce” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Najnowszym spektaklem Hussakowskiego jest „Kim jest pan Schmitt?” Sébastiena Thiéry’ego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

„Samobójstwo samotności” to jego debiut w Teatrze Polskiego Radia.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: