Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji INTERPRETACJI
Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji INTERPRETACJI
Fot. A. Ławrywianiec
26/11/2022

Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2022. Na spektakl „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu swoje głosy oddali wszyscy członkowie jury w składzie: Katarzyna Kozyra, Maria Anna Potocka, Lech Majewski, Tadeusz Słobodzianek i Rudolf Zioło.

Każdy juror przekazał reżyserowi „sakiewkę” z 11 tys. zł  (brutto). Nagroda dla Jakuba Skrzywanka wyniosła więc 55 tys. zł (brutto).

Katarzyna Kozyra: – Świętych należy pokazywać również od strony ludzkiej i ten spektakl ujawnił skrywaną przed nami ziemską kondycję polskiego papieża w wymiarze maksymalnym.

Maria Anna Potocka: – W tej sztuce znalazłam dwie ważne refleksje. Jest coś takiego, że realizm postawiony w kontekście mocnej maszynerii watykańskiej okazuje się niemal nie do wytrzymania. Poza tym, według zasad świętość wymaga makijażu, uniknięcia czegoś, co jest brudem cierpienia. Z tego makijażu świętość została odarta.

Tadeusz Słobodzianek: To ważny festiwal dla polskiego teatru, decyduje o losach młodych ludzi w przyszłości. Wobec wyboru, przed którym mnie postawiono wybieram Jakuba Skrzywanka.

Lech Majewski: Nie będę oryginalny w werdykcie… Za przejmującą konsekwencję, prostotę, siłę rażenia – co jest bardzo ważne w sztuce. Gratuluję.

Rudolf Zioło: Ten spektakl pokazuje oblicza prawdy na temat śmierci i umierania papieża.

-To chyba moja pierwsza nagroda w Polsce od czasu debiutu, bardzo jestem wzruszony i wdzięczny. Ten spektakl jest wynikiem kilku lat mojej pracy z doskonałymi zespołami, więc w tej chwili myślę o aktorach, z którymi pracowałem. Tysiące kilometrów, setki osób, od których tyle się nauczyłem. Za tę empatię i troskę dziękuję – powiedział Jakub Skrzywanek odbierając Laur Konrada.

Nagroda Publiczności w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę, trafiła do Jagody Szelc, reżyserki spektaklu „Maszyna” z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Wręczone zostały także nagrody w pozostałych dwóch konkursach odbywających się w ramach festiwalu INTERPRETACJE od 2018 roku.

Za reżyserię najlepszego konkursowego słuchowiska Teatru Polskiego Radia nagrodzony został Jan Hussakowski za słuchowisko „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Za reżyserię najlepszego konkursowego spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w ramach cyklu TEATROTEKA realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie nagrodzona została Julia Ruszkiewicz za spektakl „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

Nagrodę Dziennika Teatralnego, przyznawaną przez Ryszarda Klimczaka – redaktora naczelnego wortalu teatralnego otrzymała Aleksandra Popławska za rolę w spektaklu „Serce” w reż. Wiktora Bagińskiego z TR Warszawa. Jest to nagroda rzeczowa (grafika).

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ingmar Villqist, dyrektorem instytucjonalnym – Piotr Zaczkowski. Organizatorem festiwalu jest Miasto Katowice i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: