Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Filmy fabularne na „Interpretacjach”
Filmy fabularne na „Interpretacjach”
14/10/2020

W towarzyszącej festiwalowi sekcji „Krótkie Filmy fabularne” znalazło się 5 filmów reżyserów związanych ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Zaprezentujemy je – wyjątkowo – jedynie online podczas listopadowej odsłony „Interpretacji”.

Poniżej lista filmów, które pokażemy i informacje o ich reżyserach:

1.

„Nigdy dobrze”, 2019, 18’
Reżyseria, scenariusz: Paweł Powolny
Zdjęcia: Filip Madej
Montaż: Łukasz Jaśniak

„Nigdy dobrze”

Obsada: Anna Karczmarczyk, Karol Bernacki, Krzysztof Kowalewski

Produkcja: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Opis: Marta i Michał są parą, której zaraz urodzi się dziecko. Nie chcą go wychowywać w mieszkaniu ze współlokatorami, a nie stać ich na samodzielne wynajęcie mieszkania. Postanawiają odwiedzić Wiesława, dziadka Marty, który od śmierci swojej żony mieszka sam i zaproponować wymianę. Wiesław początkowo zgadza się na pomysł Marty i Michała, jednak po pewnym czasie wysuwa jeden warunek.

Paweł Powolny – student reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego. Zanim zdecydował się na studia w Katowicach, chciał zostać aktorem. Szybko jednak zorientował się, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest reżyseria. Wyreżyserował kilkanaście filmów krótkometrażowych i reklamowych.

2.

„Fikołek”, 2019, 29’
Reżyseria, scenariusz: Milena Dutkowska
Zdjęcia: Piotr Pawlus
Montaż: Nikodem Chabior

„Fikołek”

Obsada: Bartłomiej Firlet, Mirek Piotr Polak, Anna Dymna

Produkcja: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Opis: Trzydziestodwuletni Adam wciąż mieszka ze swoją nadopiekuńczą matką. Ich codzienność wypełniają rytuały posłuszeństwa i wzajemnej zależności. Wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy Adamowi zaczyna towarzyszyć mężczyzna w szarym garniturze widoczny tylko dla niego.

Milena Dutkowska – absolwentka ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa, kierunek Scenografia. Jest autorką scenografii do spektakli teatralnych, a także filmów swojego autorstwa. Obecnie studentka trzeciego roku Reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Jest autorką trzech filmów krótkometrażowych, które pokazywane były na festiwalach w kraju i za granicą.

3.

„Hi, how are you”, 2019, 25’
Reżyseria, scenariusz: Michał Chmielewski
Zdjęcia: Paweł Grabarek
Montaż: Daniel Gąsiorowski

„Hi, how are you”

Obsada: Jacek Poniedziałek, Maja Szopa, Ola Justa, Arkadiusz Brykalski, Monika Kwiatkowska, Witold Dębicki, Jacek Domański

Produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego

Opis: Historia bezrobotnego pięćdziesięciolatka Sławka, który albo siedzi w domu i wykonuje zlecone przez żonę prace, albo włóczy się po osiedlu, szukając zaginionego kota. Pewnego dnia poznaje tajemniczą sąsiadkę Kamilę, która zaprasza go do swojego ogrodu.

Michał Chmielewski – urodzony w roku 1988 w Krakowie. Student reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z wykształcenia inżynier oraz fotograf. Twórca krótkometrażowych fabuł i dokumentów oraz teledysków. Jego filmy były pokazywane na największych polskich i europejskich festiwalach krótkiego metrażu. Jego „Śnił mi się już słoń i kino” zdobył główną nagrodę na Quarantine Film Festival w Warnie, natomiast najnowszy film „Hi, How Are You” zdobył nagrodę Canal + na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

4.

„Też coś dla ciebie mam”, 2018, 21’
Reżyseria, scenariusz: Iwo Kondefer
Zdjęcia: Natalia Pietsch
Montaż: Tomasz Polsakiewicz

„Też coś dla ciebie mam”

Obsada: Anna Moskal, Justyna Janowska, Dariusz Majchrzak

Produkcja: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Opis: Ewa, kobieta w średnim wieku, zaprasza do siebie nastoletnią Nikolę z okazji jej urodzin. Spotkanie to stanie się jednym z najważniejszych testów w jej życiu.

Iwo Kondefer – reżyser i scenarzysta krótkich filmów dokumentalnych i fabularnych. Studiuje reżyserię na Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuje również jako animator kultury.

5.

„O chłopcu, który chodził boso”, 2020, 13’
Reżyseria, scenariusz: Gracjana Piechula
Zdjęcia: Aleksandra Kamińska
Montaż: Helena Wieczorek

„O chłopcu, który chodził boso”

Obsada: Jan Grządziela, Dominika Majewska, Jan Naturski

Produkcja: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Opis: Zbyszek jest stajennym, mającym niezwykły kontakt ze zwierzętami. Gdy pewnego dnia przyjeżdża nowy jeździec Zbyszek musi zdecydować, jak dużo jest w stanie poświęcić, aby stać się mężczyzną.

Gracjana Piechula – studentka Reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach. „O chłopcu, który chodził boso” to jej krótkometrażowy debiut fabularny.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: