Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Filmy dokumentalne na „Interpretacjach”
Filmy dokumentalne na „Interpretacjach”
16/10/2020

W towarzyszącej festiwalowi sekcji „Krótkie filmy dokumentalne” znalazło się 5 filmów polskich reżyserów reprezentujących różne szkoły filmowe. Wszystkie filmy będą pokazane online podczas 20. edycji „Interpretacji”.

Poniżej lista filmów, które pokażemy i informacje o ich reżyserach:

1.

„Mój kraj taki piękny” Grzegorz Paprzycki, 2019, 29’
Reżyseria, scenariusz: Grzegorz Paprzycki
Zdjęcia: Aleksander Krzystyniak, Grzegorz Paprzycki
Montaż: Jakub Kopeć, Grzegorz Paprzycki
Dźwięk: Aleksander Krzystyniak, Grzegorz Paprzycki, Rafał Paluszkiewicz
Produkcja: Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

„Mój kraj taki piękny”

Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do zaostrzenia radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Zgodnie z początkowym napisem stanowi on „niechronologiczną dokumentację wybranych zdarzeń społecznych”. Reżyser zestawia ze sobą marsze, demonstracje i uliczne zamieszki, ale także wystąpienia organizacji antyfaszystowskich.

Grzegorz Paprzycki – urodzony 30 października 1984 roku. Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Operator kamery i – aktualnie – student V roku Reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Do tej pory zrealizował siedem filmów krótkometrażowych będących w obiegu festiwalowym w kraju i za granicą.

2.

„Debiut miłość” Sylwia Rosak, 2015, 4’
Reżyseria, scenariusz: Sylwia Rosak
Zdjęcia: Sylwia Rosak
Montaż: Sylwia Rosak
Muzyka: Paweł Szygendowski
Produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (aktualnie Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego)

„Debiut miłość”

„Debiut – miłość” to krótka historia, którą przeżył każdy z nas. Pierwsza miłość to coś, czego nie można zapomnieć. Pytanie jednak, czy mieliśmy wtedy w sobie na tyle odwagi, żeby zrobić ten pierwszy krok?

Sylwia Rosak – absolwentka Reżyserii w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Absolwentka kierunku Realizacja form filmowych oraz Organizacja reklamy we Wrocławiu.

3.

„Dwubój klasyczny” Bogdan Dziworski, 1978, 11’
Reżyseria, scenariusz: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Montaż: Agnieszka Bojanowska
Dźwięk: Jan Freda
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych

„Dwubój klasyczny”

To kolejny film Dziworskiego, w którym reżyser postanowił przekroczyć granicę między widzem a uczestnikami sportowej rywalizacji na stoku, a sceny skoków narciarskich przeszły do historii kina. Wszystkie zostały wykonane przez Adama Krzysztofiaka – dwukrotnego olimpijczyka, dwukrotnego uczestnika mistrzostw świata, czterokrotnego mistrza Polski. Nie bez znaczenia jest fakt, że kamera i podwójny akumulator ważyły wówczas 30 kilogramów. Po zdjęciach popularny „Góral” dziękował podobno Bogu, że uda mu się zjeść z żoną kolację.

Bogdan Dziworski – operator, artysta fotografik i reżyser filmów dokumentalnych. Od 1980 r. wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie sprawował również funkcję Dziekana. Absolwent wydziału operatorskiego PWSTiT. Autor albumu fotograficznego 1/250 sek. (2000) oraz f5.6 (2006). Bogdan Dziworski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych: otrzymał nagrodę główną „Złoty Smok” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie za Kilka opowieści o człowieku (1983). Otrzymał także nagrodę za zdjęcia do filmu fabularnego Grzegorza Królikiewicza Wieczne pretensje (1974) na Festiwalu w Gdańsku w 1975. Operator filmów dokumentalnych Pawła Pawlikowskiego „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem” (1990) i „Tripping with Zirinovski” (1995). To twórca rozpoznawalny zarówno jako autor zdjęć, jak i jako reżyser. Aktualnie współpracuje z LEICA Gallery, która organizuje wystawy jego fotografii w Polsce i zagranicą.

4.

„Ucieczka z raju” Ernest Saj, 2011, 25’
Reżyseria: Ernest Saj
Zdjęcia: Bartosz Jurgiewicz
Montaż: Bartosz Jurgiewicz
Produkcja: Thurd Master Film, TVP

„Ucieczka z raju”

Obraz mieszkającej w Norwegii polskiej rodziny, której nagle odebrano 9-o letnią córkę Nikolę. Rodzice wspólnie z detektywem Rutkowskim zaplanowali akcję odbicia dziewczynki z norweskiej rodziny zastępczej. Opiekunem artystycznym filmu jest Andrzej Fidyk.

Ernest Saj – urodził się 6 grudnia 1983 r. w Krasnymstawie (woj. lubelskie). Przygodę w filmem rozpoczął w 2006 r. Podczas pobytu na Alasce nakręcił na kutrze rybackim swój pierwszy amatorski film. W 2008 r. rozpoczął pracę w szczecińskim oddziale Telewizji Polskiej na stanowisku dziennikarza. Jego specjalność to tematyka społeczna i interwencyjna. Realizuje reportaże do programów z cyklu „Wokół Nas”, „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Celownik”, „Telekurier” i „Raport z Polski”. Pomaga ludziom, którzy przestali wierzyć w sprawiedliwość.

5.

„Między nami” Maciej Miller
Reżyseria: Maciej Miller
Zdjęcia: Maciej Miller, Martyna Krasińska
Muzyka: Maciej Milewski
Dźwięk: Maciej Miller
Montaż: Justyna Król
Produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa

„Między nami”

Historia pary dwudziestolatków, która spodziewa się dziecka. Nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

Maciej Miller – urodzony w 1994r. w Olsztynie. W wolnym czasie pływa na windsurfingu i pasjonuje się fotografią. Ukończył Gdyńską Szkołę Filmową, a „Między Nami” to jego film dyplomowy. Obecnie student filozofii.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: