Strona główna / „Widok z mojego balkonu”. Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka
„Widok z mojego balkonu”. Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka
"Widok z mojego balkonu"
Środa 25.11.2020 Godz. 17:00 - 17:46

Psychologiczne studium rodziny – ojca, matki i siostry – która oczekuje na powrót z więzienia, skazanego za pedofilię syna i brata. Czekali na niego siedem lat, teraz odliczają skrupulatnie dni i starają się być gotowi na chwilę, kiedy pojawi się w progu.

Nie ma w nich radości, a jeśli nawet jest, to gdzieś głęboko skryta pod lękiem, jaki odczuwają na myśl o spotkaniu, o życiu, które nastąpi potem. Te siedem lat odcisnęło na każdym z nich niezatarte piętno, odizolowało ich od innych ludzi i od siebie, było źródłem głębokiej traumy, którą próbują teraz bezskutecznie zatrzeć przygotowując, absurdalny w swej drobiazgowości, scenariusz powrotu syna do domu.

Nieszczęście, jakie spotkało rodzinę, staje się obiektem zainteresowania, wręcz fascynacji, ze strony otaczającej ją społeczności. Jej przedstawicielką jest sąsiadka, przyjaciółka siostry skazanego, która ze swojego balkonu obserwuje, wręcz podgląda rozgrywający się rodzinny dramat, czerpiąc z tego jakąś perwersyjną przyjemność. Dlaczego zło przyciąga? Dlaczego ludzie odczuwają potrzebę pławienia się w nieszczęściu innych, skąd ta skłonność do przyglądania się katastrofom z bezpiecznej odległości? – zdaje się pytać autorka sztuki, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2018 roku.

Rozmowa z reżyserką, Ewą Małecki:

Spektakl został uhonorowany nagrodą Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie dla reżyserki spektaklu na Teatroteka Fest 2019 oraz nagrodą na WorldFest Independent Film Festival w Houston (USA).

TWÓRCY:

AUTORKA TEKSTU: Monika Siara,
REŻYSERIA: Ewa Małecki,
RODUCENT: Włodzimierz Niderhaus,
ZDJĘCIA: Wojciech Suleżycki,
SCENOGRAFIA: Agata Przybył,
KOSTIUMY: Kamila Zabłocka,
MONTAŻ: Maciej Szydłowski P.S.M.,
MUZYKA: Grzegorz Łapiński,
DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Marcin Jachyra,
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,
REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,
OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

CZAS TRWANIA: 46’15”
ROK PRODUKCJI: 2018

„Widok z mojego balkonu”

OBSADA:

Agnieszka Skrzypczak (Monika)
Anna Próchniak (Siostra)
Agnieszka Krukówna (Matka)
Sławek Orzechowski (Ojciec)
Hugo Beszterda (Chłopiec)
Lena Drab (Dziewczynka)

O reżyserce:

Ewa Małecki – absolwentka wiedzy o kulturze w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyseruje spektakle, czytania performatywne, słuchowiska oraz formy wizualne. Do tej pory współpracowała między innymi z Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Dramatycznym m. st. Warszawy, Teatrem Śląskim, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Collegium Nobilium, Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej debiut telewizyjny to właśnie spektakl „Widok z mojego balkonu”, wyprodukowany w WFDiF. Interesuje ją psychologia. Do spektakli wprowadza elementy teatru fizycznego oraz tańca. Jej ulubiona poetyka to realizm magiczny.

Zobacz również: