Strona główna / Konkursowe słuchowisko radiowe „Przed sklepem jubilera”
Konkursowe słuchowisko radiowe „Przed sklepem jubilera”
Słuchowisko3
Poniedziałek 23.11.2020 Godz. 12:00 - 12:45

„Przed sklepem jubilera” to najbardziej znana sztuka Karola Wojtyły, dramat poetycki w trzech częściach będący swoistą medytacją nad sakramentem małżeństwa. Jest to historia trzech par, które spotkają się przed sklepem jubilera, a podczas przymierzania obrączek dokonują rozrachunku własnego życia. Młodzi pytają o przyszłość, starsi o przeszłość, zastanawiają się patrząc na obrączki, co zostało z dawnego uczucia.

Opowieści te służą pokazaniu, że miłość małżeńska ślubowana w obliczu Boga jest odbiciem Jego miłości do nas. Utworem „Przed sklepem jubilera” Karol Wojtyła pragnie zwrócić uwagę młodym ludziom, a przede wszystkim narzeczonym i młodym małżeństwom, aby całkowicie zrozumieli na czym polega prawdziwa miłość małżeńska. Karol Wojtyła podkreśla, że podstawą szczęśliwej miłości małżeńskiej jest wierność, uczciwość, wolność i odpowiedzialność, które świadczą o psychicznej dojrzałości człowieka. Stosowanie tych poleceń przynosi autentyczną radość i spokój ducha.

Rozmowa z reżyserką, Aleksandrą Głogowską:

TWÓRCY:

Adaptacja i reżyseria: Aleksandra Głogowska
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Janusz Strobel

OBSADA:

Katarzyna Dąbrowska, Dariusz Wnuk, Anna Seniuk, Wiesław Komasa, Emilia Komarnicka-Klynstra, Rendbad Klynstra – Komarnicki, Ewa Kania, Stanisław Brudny,

Saksofon – Mariusz Fazi Mielczarek

Premiera: 22 marca 2020 r.

O reżyserce:

Aleksandra Głogowska – Dyrektor Literacki Polskiego Radia RDC „Radia dla Ciebie”, absolwentka pierwszego Kursu Reżyserii Radiowej organizowanego przez Teatr Polskiego Radia i Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. „Przed sklepem jubilera” to jej debiut reżyserski.

Aleksandra Głogowska

Zobacz również: