Strona główna / Film dokumentalny „Dwubój klasyczny”
Film dokumentalny „Dwubój klasyczny”
"Dwubój klasyczny"
Czwartek 26.11.2020 Godz. 14:00 - 14:11

To kolejny film Dziworskiego, w którym reżyser postanowił przekroczyć granicę między widzem a uczestnikami sportowej rywalizacji na stoku, a sceny skoków narciarskich przeszły do historii kina.

Wszystkie zostały wykonane przez Adama Krzysztofiaka – dwukrotnego olimpijczyka, dwukrotnego uczestnika mistrzostw świata, czterokrotnego mistrza Polski. Nie bez znaczenia jest fakt, że kamera i podwójny akumulator ważyły wówczas 30 kilogramów. Po zdjęciach popularny „Góral” dziękował podobno Bogu, że uda mu się zjeść z żoną kolację.

TWÓRCY:

Scenariusz: Bogdan Dziworski
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Montaż: Agnieszka Bojanowska
Dźwięk: Jan Freda
Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych

Bogdan Dziworski – operator, artysta fotografik i reżyser filmów dokumentalnych. Od 1980 r. wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie sprawował również funkcję Dziekana. Absolwent wydziału operatorskiego PWSTiT. Autor albumu fotograficznego 1/250 sek. (2000) oraz f5.6 (2006). Bogdan Dziworski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych: otrzymał nagrodę główną „Złoty Smok” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie za Kilka opowieści o człowieku (1983). Otrzymał także nagrodę za zdjęcia do filmu fabularnego Grzegorza Królikiewicza Wieczne pretensje (1974) na Festiwalu w Gdańsku w 1975. Operator filmów dokumentalnych Pawła Pawlikowskiego „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem” (1990) i „Tripping with Zirinovski” (1995). To twórca rozpoznawalny zarówno jako autor zdjęć, jak i jako reżyser. Aktualnie współpracuje z LEICA Gallery, która organizuje wystawy jego fotografii w Polsce i zagranicą.

Bogdan Dziworski

Zobacz również: