REAKTOR Katowice // Opowieści z fotografii: I ślubuję Ci miłość i …

Interpretacje

REAKTOR Katowice // Opowieści z fotografii: I ślubuję Ci miłość i …

  • Data: 13 - Lis - 2016
  • Godzina: 16:30
  • Miejsce: Teatr Bez Sceny
  • Spektakl: I ślubuję Ci miłość i ...

Spektakl finałowy projektu

OPOWIEŚCI Z FOTOGRAFII

pt. I ślubuję Ci miłość i …

Opowieści z fotografii to teatralny projekt międzypokoleniowy aktywizujący grupę seniorów oraz młodych adeptów sztuki aktorskiej z rożnych śląskich teatrów niezależnych. Przez 3 miesiące uczestnicy projektu zbierali historie par, które zgłosiły się do projektu Monidła Śląskie*, a następnie wzbogacili je o swoje własne.

Na tej podstawie powstał spektakl, który będzie miał swoją premierę w Teatrze Bez Sceny.

Podczas całego przedsięwzięcia zarówno seniorzy, jak i młodzi artyści mieli okazję wziąć udział w warsztatach z emisji głosu, podstaw gry aktorskiej, pracy nad tremą oraz świadomości scenicznej. Uczestnicy reprezentujący różne środowiska i pokolenia mogli wymienić się doświadczeniami i energią, zawiązały się między nimi nowe przyjaźnie.

Wspólnymi siłami stworzyli też scenariusz spektaklu, którego premiera nastąpi 13 listopada.

WSTĘP WOLNY

Kuratorki: Maria Baładżanow, Iwona Woźniak
Współpraca: Aktywni seniorzy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Czwarta Scena, Teatr Śląski, Fundacja Szafa Gra, Stowarzyszenie Fami.Lock


*Monidło to rodzaj realistycznego obrazu, portretu namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno-białego obrazu były podkolorowania – na czerwono usta i lazurowo-niebieskie oczy. Inne detale były retuszowane. Często postaciom domalowywano bardziej kosztowne stroje.
W ramach projektu Monidła Śląskie, zdjęcia ślubne stały się pretekstem do opowiedzenia historii miłości, rodziny, miasta.