Strona główna / Filmy Dokumentalne / „Proch”, reż. Jakub Radej
„Proch”, reż. Jakub Radej

13/11/2018g.11:45

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. św. Pawła 3 (sala projekcyjna)

Wstęp wolny

01/10/2018

„Proch” w reżyserii Jakuba Radeja to film, który szturmem bierze festiwale filmowe na całym świecie – od Krakowa po Clermont-Ferrand. Wyjątkowość tego filmu leży i w temacie (co się dzieje z ciałem po śmierci), i w metodzie. To film bez bohatera. Bez osobowego bohatera. Z chirurgiczną precyzją ustawione kadry wpuszczają nas w świat, który my, widzowie, musimy zapełnić emocjami i wrażeniami. Reżyser podsuwa nam tylko myśl i zaprasza do wycieczki w głąb naszych własnych lęków. Ten film jest tak dobry, jak widz na to pozwoli… (Michał Rosa).

„Proch” to studium drogi, jaką musi przejść ludzkie ciało od chwili śmierci aż po pogrzeb. Kolejne etapy tej drogi (prosektorium, kostnica, cmentarz) zestawione zostają w filmie Jakuba Radeja z biurokratyczną buchalterią, która staje się udziałem również dobytku zmarłego lub zmarłej.

Chłodna rejestracja losów tych materialnych pozostałości po człowieku stanowi otwartą formę, w którą wpisać można zarówno pytanie o sens egzystencji, jak i refleksję o samotności osób, których nikt nie żegna…

CZYTAJ TAKŻE TEKST Z GAZETY FESTIWALOWEJ

Reżyseria, scenariusz i montaż: Jakub Radej
Zdjęcia: Józefina Gocman
Dźwięk: Tomasz Dukszta, Jan Chojnacki, Maciej Krakówka
Kierownictwo produkcji: Krystyna Dobrzańska
Opieka artystyczna: Andrzej Fidyk, Marcin Koszałka
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 25 minut

Kategoria: Filmy Dokumentalne

Zobacz również: