Młode Interpretacje // VERSUS

Interpretacje

Młode Interpretacje // VERSUS

  • Data: 08 - Lis - 2016
  • Godzina: 17:30
  • Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów
  • Spektakl: VERSUS
  •  Kup Bilety

Rodrigo Garcia
VERSUS

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Czas trwania: 85 minut
UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych

Tłumaczenie – AGNIESZKA STACHURSKA
Scenografia i kostiumy – WERONIKA RANKE (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Muzyka – WOJCIECH URBAŃSKI
Wokal – MARIA KOZŁOWSKA
Video – MARTA NAWROT
Realizacja video – JAN KĘSZYCKI

Obsada:
ANTONINA CHOROSZY
PAWEŁ HADYŃSKI
NIKODEM KASPROWICZ

Premiera: 16/10/2015, Teatr Nowy, Poznań

Jędrzej Piaskowski – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Publikował teksty i recenzje w „Dwutygodniku” i „Ruchu Muzycznym”. Versus to jego teatralny debiut, za który otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas edycji Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

VERSUS – Rodrigo García, argentyńsko-hiszpański dramatopisarz i reżyser, znany jest w Polsce ze spektaklu Golgota Picnic, którego pokaz na Festiwalu Malta w Poznaniu w 2014 roku został odwołany pod naciskiem organizacji katolickich. Jędrzej Piaskowski, student wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, sięgnął po inny jego dramat – Versus, będący wiwisekcją związków w toksycznej rodzinie. W debiutanckim przedstawieniu reżyser buduje mikroświat mieszczańskiej rodziny, aby go brutalnie zburzyć i pokazać, co tkwi pod podszewką codziennej rutyny. To nie tylko protest przeciw przemocy w rodzinie, ale także manifest bezsiły sztuki, która nie może zmienić rzeczywistości, może ją tylko beznamiętnie rejestrować.


W tym roku na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej obok konkursu głównego prezentujemy osobny nurt przedstawień nowej generacji reżyserek i reżyserów. Wracamy w ten sposób do ideowych korzeni Interpretacji, które powstały w 1998 roku jako festiwal młodych twórców teatru.

Wśród twórców, których zaprosiliśmy do nurtu Młodych Interpretacji, znaleźli się zarówno debiutanci, jak i reżyserzy o większym doświadczeniu, studenci i absolwenci wydziałów reżyserii szkół teatralnych, a także artyści, którzy trafili do teatru z innych dziedzin sztuki: tańca współczesnego i filmu, twórcy z teatrów repertuarowych i scen offowych.

Wszystkich łączy oryginalne spojrzenie na sztukę teatru i odwaga odkrywania nowych artystycznych dróg. Warto śledzić ich dokonania, bo oni i one są przyszłością teatru.

Roman Pawłowski
kurator sekcji Młode Interpretacje