Młode Interpretacje // KRZYWICKA/KREW

Interpretacje

Młode Interpretacje // KRZYWICKA/KREW

  • Data: 08 - Lis - 2016
  • Godzina: 20:00
  • Miejsce: Pałac Młodzieży
  • Spektakl: KRZYWICKA/KREW
  •  Kup Bilety

Julia Holewińska
KRZYWICKA/KREW

Reżyseria: Alina Moś-Kerger
Czas trwania: 100 minut
UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych

Scenografia – MAŁGORZATA BULANDA
Muzyka – MARTA KLESZCZ
Choreografia – KATARZYNA KOSTRZEWA
Kostiumy – MAGDALENA JASILKOWSKA
Obsada:
MAGDA BIEGAŃSKA
KATARZYNA DWORAK
GABRIELA FABIAN
JOANNA GONSCHOREK
ZUZA MOTORNIUK
MAGDA SKIBA
HALINA FIDERKIEWICZ – głos Ireny Krzywickiej
JOLANTA NACZYŃSKA
Premiera: 05/03/2016, Teatr im. Modrzejewskiej, Legnica

 

Alina Moś-Kerger – absolwentka organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim oraz stosunków międzykulturowych na Uniwersytecie warszawskim. Debiutowała w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez przedstawieniem Karin Stanek. Ma na koncie kilka przedstawień wyreżyserowanych na scenach w Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim.

KRZYWICKA/KREW – sztuka młodej dramatopisarki Julii Holewińskiej inspirowana biografią Ireny Krzywickiej (1899-1994). Postać tej wybitnej intelektualistki, pisarki, pionierki polskiego ruchu feministycznego, buntowniczki i gorszycielki staje się punktem wyjścia do analizy tożsamości współczesnej kobiety, jej miejsca w polskim społeczeństwie i przemocy, jakiej jest na co dzień poddawana. Przedstawienie, zrealizowane przez zespół realizatorek i aktorek jest próbą napisania najnowszej historii Polski z kobiecej perspektywy. Intymne historie kobiet zderzane są tutaj z wyrywkami z narodowego imaginarium, polskimi mitami, kościelnymi pieśniami, cytatami z klasyków, podręczników i telewizji. Powstaje w ten sposób wielokrotny portret kobiety, pełen goryczy i buntu wobec polskich dziejów, pisanych wciąż z męskiej perspektywy.


W tym roku na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej obok konkursu głównego prezentujemy osobny nurt przedstawień nowej generacji reżyserek i reżyserów. Wracamy w ten sposób do ideowych korzeni Interpretacji, które powstały w 1998 roku jako festiwal młodych twórców teatru.

Wśród twórców, których zaprosiliśmy do nurtu Młodych Interpretacji, znaleźli się zarówno debiutanci, jak i reżyserzy o większym doświadczeniu, studenci i absolwenci wydziałów reżyserii szkół teatralnych, a także artyści, którzy trafili do teatru z innych dziedzin sztuki: tańca współczesnego i filmu, twórcy z teatrów repertuarowych i scen offowych.

Wszystkich łączy oryginalne spojrzenie na sztukę teatru i odwaga odkrywania nowych artystycznych dróg. Warto śledzić ich dokonania, bo oni i one są przyszłością teatru.

Roman Pawłowski
kurator sekcji Młode Interpretacje