Strona główna / Interpretacje / Aktualności / Cezary Tomaszewski uczestnikiem konkursu głównego
Cezary Tomaszewski uczestnikiem konkursu głównego
08/10/2020

Cezary Tomaszewski to reżyser, którego spektakl będzie walczył w konkursie głównym o Laur Konrada podczas 20. edycji Festiwalu „Interpretacje” 2020 online.

Biogram reżysera:

Nominowany do „Paszportu Polityki” reżyser i choreograf. Twórca m.in: wyróżnionej przez prestiżowe magazyny Theater heute i Falter autorskiej wersji operetki Franza Lehara Wesoła Wdówka, obsadzonej przez cztery polskie sprzątaczki (najlepszy młody reżyser i najlepsza off-owa produkcja roku 2009 w Wiedniu), oraz spektakli muzycznych Capelli Cracoviensis: inscenizacji madrygałów Monteverdiego Bar.okowa uczta w barze mlecznym w Krakowie, pieśni Mendelssohna wyreżyserowanych w Lasku Wolskim Naturzyści, Requiem Mozarta Karaoke Sakralne, Niemieckiego Requiem Brahmsa Piosenki miłości i śmierci, oper Orfeo ed Euridice Glucka, Amadigi di Gaula Haendla i Halki Moniuszki. W teatrze dramatycznym – Wesele na podstawie Wesela, według Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Kochanowskiego w Opolu nagrodzone zostało na Festiwalu Klasyka Polska wyróżnieniem za „bezkompromisowy antyteatr i akt teatralnego nieposłuszeństwa” oraz za scenografię i kostiumy, Żołnierz królowej Madagaskaru Juliana Tuwima w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu został nagrodzony na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Dużą popularnością wśród widzów cieszy się też przedstawienie Kto nas odwiedzi z Och Teatru Krystyny Jandy i jubileuszowe Podwójne Solo Jana Peszka. Kolejne inscenizacje Tomaszewskiego to przedstawienia Gdyby Pina nie paliła to by żyła w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Cezary idzie na wojnę z Komuny Warszawa. Inne wcześniejsze projekty autorskie Tomaszewskiego – Last Temptation of Saint Bernardette i Dance Tetralogy – pokazywane były w teatrach w Austrii i Szwajcarii.
Jako performer, aktor i tancerz współpracował m.in z Toxic Dreams, Joachimem Robbrechtem, Andreą Bold, Willi Dornerem, Anną Tenta, cie. Sans filtre, Catherine Guerin.

W konkursie o Laur Konrada widzowie zobaczą spektakl „Gracjan Pan”, który Cezary Tomaszewski wyreżyserował w Teatrze Capitol we Wrocławiu.

Więcej o spektaklu wkrótce.

Kategoria: Aktualności

Zobacz również: