Wojciech Urbański
01/10/2018

Wojciech Urbański – reżyser spektaklu „Gardenia”.

Jako student III roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie w 2005r. wyjechał na półroczne stypendium do Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu.  Po powrocie do Polski zagrał w spektaklach dyplomowych, następnie zrezygnował z pracy w teatrze i zdecydował się dalej kontynuować naukę w Sankt Petersburgu – tym razem na wydziale reżyserii. Dostał się pod skrzydła jednego z najwybitniejszych rosyjskich pedagogów  – Wieniamina Michaiłowicza Filsztyńskiego. 

W 2011r. kończy studia w Rosji. Jeszcze w trakcie trwania studiów ze studenta staje się coraz bardziej współpracownikiem Filsztyńskiego; jest jego asystentem w spektaklach akademickich: „Trzpiotka”(2008), „Hamlet”(2009), „Na brzegu”(2009) i „Trzy siostry” (PWSFTViT 2011) oraz w Teatrze Polskim w Warszawie przy spektaklu „Wujaszek Wania” (2009r). Jako reżyser zadebiutował w 2010 r. spektaklem „Mrok” Mariusza Bielińskiego na scenie Teatru Baltijskij Dom w Sankt Petersburgu. W Polsce wyreżyserował  „Marzenie Nataszy” Jarosławy Pulinowicz w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Poza tym nie przestaje być aktorem. Zagrał w spektaklach dyplomowych rolę A.Czechowa w „Trzpiotce” i Ducha Ojca w „Hamlecie”, a także w rosyjskich produkcjach telewizyjnych („Vrach’”, „Voennayarazvedka”).

Kategoria: Reżyserzy konkursowych spektakli telewizyjnych

Zobacz również: