Wiktor Bagiński
29/10/2022

Wiktor Bagiński

Reżyser spektaklu konkursowego „Serce” z TR Warszawa.

Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studiował także Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Jako aktor stworzył role w kilku spektaklach takich jak m. in. „Heroes of Future” w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), „Twerk Like a Teen Spirit” w reż. Marty Ziółek (2015), „Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016), czy „Vernon Subutex” w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018).

Był asystentem Krzysztofa Garbaczewskiego przy realizacji „Kosmosu” (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 2016). W 2017 r. wyreżyserował swój autorski tekst „Negronautki” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Podczas 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie wyreżyserował spektakl pt. MARAT/SADE. Dwa lata poźniej na tym samym festiwalu wystawił „Otella”.

Jest laureatem 3. konkursu Modelatornia (projekt Czarna skóra, białe maski).

Na festiwalu Sopot Non-Fiction pokazał swój performans pt. „Zmurzynienie”. W grudniu 2020 roku wyreżyserował komedię Moliera „Don Juan” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W marcu 2021 roku odbyła się premiera „Serca” w jego reżyserii i adapracji w TR Warszawa.

Za reżyserię „Serca” otrzymał nagrodę podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Boska Komiedia w Krakowie (2021 rok). Spektakl był też prezentowany na 36. Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku (2022 rok).

We wrześniu 2021 roku Wiktor Bagiński powołał Instytut Redukcji Stresu Mniejszościowego BIAŁOŚĆ.

Kategoria: Reżyserzy spektakli konkursowych

Zobacz również: