Waldemar Modestowicz
01/10/2018

Waldemar Modestowicz – reżyser słuchowiska „Komendant niezłomny” (cykl Polonia Restituta).

Polski reżyser słuchowisk radiowych, przedstawień teatralnych oraz dubbingu. Od 1984 r. związany z Polskim Radiem. Od 1992 r. pracuje jako reżyser w Teatrze Polskiego Radia.

Urodził się20 listopada 1954 roku w Częstochowie. Uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcące im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie (1973). Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów uległ fascynacji słynnym Teatrem Ósmego Dnia, z którym później współpracował m.in. jako kompozytor i muzyk. Swoje zainteresowania zwrócił w kierunku teatru i reżyserii. Ukończył podyplomowe studia w zakresie reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W 1984 roku rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Specjalizował się w reportażu. Podjął pierwsze próby reżyserowania, zakończone sukcesami na festiwalach słuchowisk radiowych.

Od lutego 1988 roku w Szczecinie. Na potrzeby tutejszej rozgłośni radiowej zaadaptował kilkadziesiąt słuchowisk, które również wyreżyserował i opracował muzycznie. Stworzył Radiową Scenę Prezentacji, na której przedstawiał dawną i współczesną prozę oraz poezję zagraniczną i polską. Chętnie sięgał do autorów szczecińskich – Heleny Raszki, Henryka Banasiewicza, Dariusza Bitnera, Mariusza Czarnieckiego, Tadeusza Klimowskiego, Zbigniewa Kosiorowskiego, Artura Daniela Liskowackiego. Do współpracy zapraszał wybitnych aktorów nie tylko scen Szczecina, ale i z całego kraju.

W swoim wysoko ocenianym przez krytyków szczecińskim dorobku radiowym ma również cykle arcydzieł kanonu literatury polskiej, m.in. sienkiewiczowską Trylogię i Krzyżakóworaz Lalkę Bolesława Prusa. Czytane przez aktora Jacka Polaczka powieści cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród radiosłuchaczy. Podobną popularnością cieszył się cykl baśni (97 odcinków) Hansa Christiana Andersena w wykonaniu Bogusława Kierca, przygotowany przez reżysera z myślą o najmłodszych radiosłuchaczach. Waldemar Modestowicz jest autorem wyróżnionego słuchowiska Szczecińskie pierniczki (1994). Oprócz pracy w radiu okazjonalnie reżyserował również w Teatrze Polskim.

Współpracował także z rozgłośniami radiowymi w Koszalinie i w Gdańsku. W 1993 roku związał się z Teatrem Polskiego Radia w Warszawie. Od 2009 roku reżyseruje najstarsze i najdłużej kontynuowane w Polskim Radiu cykliczne słuchowisko Matysiakowie, którego pierwszy odcinek nadano w 1956 roku.

Od wielu lat zajmuje się również reżyserowaniem dubbingu. Współpracował ze studiem Master Film, obecnie pracuje dla studia SDI Media Polska. W swoim dorobku ma zdubbingowanych kilkadziesiąt filmów dla dzieci i młodzieży. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku.

 

Kategoria: Reżyserzy Słuchowisk Polonia Restituta

Zobacz również: